USA - St. Paul's Chapel

Na rohu Broadwaye a Vesey Street se nachází kaple St. Paul’s Chapel. Jedná se o farní kostel sousedící s Trinity Church, tedy Kostelem sv. Trojice.
Kostel byl postaven v letech 1764 – 1766. Když byl kostel postaven, nacházel se daleko na jih od rostoucího města. Byl postaven jako kaple klidu pro mnohé farníky, kteří žili daleko od hlavního „Mother church“. V září roku 1766, když byl New York City ještě pod vládou Británie, vypukl na jižní špičce Manhattanu požár, který se rychle rozšířil na severozápad a spálil vše, co mu přišlo do cesty, včetně původního Kostela sv. Trojice. Oheň zničil téměř třetinu domů, ale kostel sv. Pavla byl díky hrdinským zásahům jako zázrakem před požárem uchráněn. Poté se kostel stal útočištěm pro stovky chudých, kteří se ocitli bez domova. V letech 1788 – 1790 byl New York City hlavním městem a kostel si při svých návštěvách oblíbili mnozí slavní. Dne 30. dubna 1789 se bohoslužby v St. Paul’s Chapel zúčastnil George Washington. Kostel navštívil poté ještě mnohokrát. Na lavici, ve které sedával, se nachází olejomalba z 18. století ve tvaru velké pečetě Spojených států, která byla zavedena roku 1782. První zvon, který se v kapli nachází, byl vyroben roku 1797 a je na něm nápis „Mars London. Fecit [Made] 1797.“.
Roku 1804 byly do kostela namontovány varhany. Druhý kostelní zvon byl vyroben roku 1866 a do kostela byl dovezen při oslavách stého výročí kostela.
Bohatou historii kostela rozšířily také teroristické útoky spáchané na New York City dne 11. září 2001. Za oběť útokům padly kromě dalších budov také obě věže World Trade Center, tedy Světového obchodního centra. St. Paul’s Chapel se nacházel v jejich bezprostřední blízkosti. Jako zázrakem však kostel zůstal po teroristickém útoku nepoškozen a neponičil ho ani pád sedmi budov, mezi nimiž byla také známá Dvojčata. Kostel se stal útočištěm a odpočinkovým místem pro stovky dělníků a dobrovolníků, kteří na zbořeništích pracovali. Po osm měsíců se zde nacházely provizorní postele, podávalo se tu jídlo, pořádaly se porady s hasiči, policií i dělníky. Z okolního světa sem přicházely tisíce plakátů a kondolencí, které pomohly podpořit lidi v jejich těžkých chvílích. Mnoho z těchto památek je možno spatřit v kostele na výstavě nazvané „Unwavering Spirit: Hope & Healing at Ground Zero“.
Kostel byl postaven z břidlice se slídou a z železitého pískovce. Ve věži se nachází oba dva zmiňované zvony a také různá cenná dřevařská a řezbářská díla. K vidění je zde čtrnáct broušených skleněných lustrů zavěšených na chodbě a v hlavní lodi kostela a také kazatelna zdobená šlechtickou korunou. Nad oltářem se nachází ozdobné ornamenty, které jsou dílem Sierra L’enfanta. Ten se podílel také na architektuře Washingtonu D. C. Ornament zobrazuje horu Sinai v mracích a blescích, a také se zde nachází hebrejské slovo „Bůh“ v trojúhelníku. Pod východním oknem je památník generála Richarda Montgomeryho, který zemřel v bitvě o Quebec během americké revoluční války. Na straně směrem k Broadwayi se nachází dubová socha vyřezaná v primitivním americkém stylu.
St. Paul’s Chapel je nejstarším kostelem na Manhattanu a také nejstarší trvale používanou veřejnou budovou. V jeho bohaté historii ho navštívil kromě Geroge Washingtona také princ Wiliam, pozdější anglický král William IV., nebo prezident Grover Cleveland, Benjamin Harrison či Georgie H. W. Bush. Dnes je tato biskupská kaple součástí farnosti Trinity Church. Ačkoli se nachází na rušném místě a v blízkosti finanční čtvrti, stále se zde konají bohoslužby, koncerty a přednášky a kostel slouží také jako útočiště pro bezdomovce.