USA - Vail

Vail je město v americkém státě Colorado, v okrese Eagle, přímo u dálnice US Highway 6. Nachází se ve Skalistých horách v nadmořské výšce 2.796 metrů nad mořem a zaujímá rozlohu asi 11,8 kilometru čtverečních. Žije zde asi 4.500 obyvatel.

Údolí Gore Creek Valley obývali utažští indiáni již v dávné minulosti. Oblast přezdívali „The Shining Mountains“. Pobývali zde v létě, protože údolí jim nabízelo příjemné klimatické podmínky, a před zimou sestupovali do vyprahlé krajiny na západ.

První bílí osadníci přišli do údolí Gore asi v polovině 19. století při své cestě na západ a donutili indiány území opustit a usadit se ve vyhrazené rezervaci. Oblast se stala domovem mnoha farmářů a svahy zdejších hor se staly pastvinami pro dobytek.

Když začala 2. světová válka, zřídila armáda Spojených států amerických jižně od údolí tréninkové a vzdělávací centrum, ve kterém 10. horská divize trénovala boje v italských Alpách. Stali se díky tomu průkopníky lyžování. Válečný veterán Peter Seibert se po válce do Colorada vrátil a stal se členem několika lyžařských organizací. Spolu s Earlem Eatonem se Peter pokoušel o rozvoj lyžování ve Skalistých horách. Roku 1957 vystoupli na vrchol Vail Mountain. Zjistili, že jde o ideální lyžařskou oblast a začali hledat investory. Hora byla tehdy v majetku „The United States Forest Service“ a místních farmářů. Seibert povolal odborníky, kterým se podařilo sehnat peníze i potřebná povolení.

Během léta 1962 proběhla výstavba zázemí, kabinkové lanovky z Vail Village na Mid Vail a dvou sedačkových lanovek. Kvůli teplé zimě se slavnostní otevření areálu konalo 15. prosince 1962. Prvním marketingovým manažerem se stal Bob Parker, který zajistil, že se nový lyžařský areál objevil v mapách a že se o něm dozvěděli lyžaři. V 60. letech se Vail rychle rozrůstal, a tak byla roku 1968 postavena nová šestimístná kabinka. Brzy se Vail dočkal nových lanovek, vleků a sjezdových tratí a ve městě vznikla potřebná infrastruktura. V roce 1976 bylo založeno Colorado Ski museum. V témže roce byli při nehodě kabinové lanovky zabiti 4 lyžaři a dalších 8 bylo zraněno. Lanovka byla uzavřena a v průběhu následujícího léta na ní byl nainstalován monitorovací systém, by se zabránilo nehodám. V 80. letech byly postaveny další lanovky, vykáceny nové sjezdovky a zpřístupněny kotliny s volným terénem. V roce 1989 byl Vail největším lyžařským areálem Severní Ameriky a hostil závod světového poháru. V 90. letech Vail pravidelně hostil lyžařské závody a v roce 1994 a 1997 se zde konal finálový závod světového poháru. V lednu 1997 koupil Vail lyžařské areály Breckenridge a Keystone a spolu s Beaver Creekem pak tvořil největší lyžařskou oblast. Roku 1998 vyhořelo ubytovací zařízení, ale o dvě sezóny později již zase sloužilo svému účelu.

Na přelomu nového tisíciletí proběhly ve Vailu přestavby v hodnotě stovek milionů dolarů. V létě 2007 pak Vail získal dvě expresní lanovky.

V současné době je Vail Resort, který kromě Vailu zahrnu, je i Beaver Creek, Breckenridge a Keystone) po areálu Whistler Blackcomb druhým největším lyžařským re-zortem Severní Ameriky. Nejnižší část vailského areálu leží v nadmořské výšce 2.476 metrů, vrchol areálu pak ve výšce 3.527 metrů nad mořem. Areál tak lyžařům nabízí převýšení 1.051 metrů. K dispozici je 21,4 kilometrů čtverečních sjezdovek se 193 značenými trasami – 18% z nich je určeno pro začátečníky, 29% pro pokročilé a 53% pro experty. Nejdelší sjezdovka River Ridge dosahuje délky 6,4 kilometru. Volné terény nabízí 7 kotlin (takzvaných bowl) – China, Inner Mangolia, Outer Mongolia, Siberia, Sun Down, Sun Up a Teacup Bowl. Sjezdovky jsou obsluhovány 33 lyžařskými lanovkami a vleky, mezi nimiž je dvanáctimístná kabinková lanovka, 17 expresních čtyřsedaček a další lanovky a vleky.