USA - Washington National ZOO

Smithsonianova národní ZOO, nyní Washington National ZOO, tedy Washingtonská národní ZOO, byla založena roku 1889 na příkrých srázech údolí potoka Rock Creek. ZOO byla vytvořena usnesením kongresu pro vzestup vědy a poučení a zábavu lidí. V roce 1890 se stala součástí Smithsonianova institutu.
Koncem 50. let 20. století se zoo dočkala nepřetržitého veterinárního dohledu, což se odrazilo ve zdraví zvířat. Roku 1958 byl založen spolek Přátelé národní ZOO (Friends of the National ZOO – FONZ). Toto občanské sdružení nejprve přemluvilo kongres, aby rozpočet ZOO byl plně krytý Smithsonianovým institutem a poté zaměřilo svou pozornost na rozvoj vzdělání a doprovodné programy.
Na začátku 60. let 20. století ZOO zaměřila svou pozornost na chov a studování ohrožených druhů zvířat. V roce 1965 výzkumné oddělení vytvořilo reprodukční studii.
Hlavní atrakcí ZOO jsou již od nepaměti pandy velké. Roku 1972 dostala ZOO v Pekingu od Richarda Nixona pandí pár Ling Ling a Hsing Hsing. V roce 1975 ZOO ustanovila ochranářské a výzkumné centrum.
V roce 2000 přišli do ZOO Mei Xiang a Tian Tian. Oba se narodili v čínském výzkumném a ochranářském centru pro velké pandy. Národní zoo je zakoupila v prosinci roku 2000 jako „posly záchrany“. K získání pand pomohl také velkorysý dar společnosti Fujifilm ve výši 7,8 milionu dolarů. Fujifilm zařídil vzdělávací programy a především postavil vhodný výběh o rozloze 12.000 stop, tedy asi 1.115 metrů čtverečních. Součástí výběhu je jeskyně chlazená stékající vodou, bazény a potoky, skály a spadlé stromy pro lezení, temný lesík poskytující stín a četné keře a stromy – mezi nimi i korkový strom nebo bambus.
Tian Tian [angl. t-yen t-yen] je samec, který se narodil 27. srpna 1997. Jeho jméno zmaná “více a více”. Mei Xiang [angl. may-shong] se narodila 22. července 1998. Její jméno znamená “krásná vůně”. Brzy ráno 9. června 2005 se jim narodil potomek. Narozená panda váží mezi třemi a pěti uncemi, tedy mezi 85 a 142 gramy, což odpovídá zhruba 1/900 váhy matky. Mládě se rodí v krytém příbytku a je zcela bezmocné, protože nevidí, neslyší a nemá srst. Asi v šesti týdnech váží téměř desetkrát tolik, co při narození a již má také hustý bílo-černý kožich. Dne 8. srpna 2005 bylo zjištěno, že se jedná o chlapce. Dne 17. října téhož roku byl pokřtěn na Tai Shan [angl. tie-shon], což znamená “pokojná hora”. Když malá panda dosáhne dvou let věku, dosahuje délky až pěti stop, tedy až 1,5 metru. Hmotnost pandy v té době činí mezi 150 a 250 librami, tedy asi mezi 68 a 113 kilogramy.
V současné době je základním společníkem zoologické zahrady sdružení FONZ. Má 40.000 členů a zahrnuje okolo 20.000 rodin.