USA - Saguaro

Národní park Saguaro leží ve státě Arizona, v blízkosti města Tucson v oblasti Sonorské pouště. Jedna část parku leží směrem na západ od města, druhá na východ.
Západní část parku leží asi 24 kilometrů od Tucsonu. Rozprostírá se na rovině. Východní část parku leží v hornaté oblasti Tangue Verde Mountains asi 32 kilometrů od města Tucson.
Nejprve vzniknul 1. března 1933 Saguaro National Monument, tedy národní památník. Ten byl dne 14. října 1994 změněn na národní park.
Symbolem Sonoran Desert, tedy Sonorské pouště, a také Národního parku Saguaro je kaktus Saguaro, jinak také Carnegia gigantea. Kaktus vyrůstá ze semene a v prvních letech života potřebuje stín od jiné rostliny. Když je asi 50 let starý, dosahuje výšky okolo 2 metrů. Až po svých 75 letech vyráží první boční rameno a poprvé kvete. Tento kaktus kvete bíle a po opylení tvoří červené plody. Kaktusy Saguaro se dožívají až 200 let a vážit mohou až 10 tun.
Kaktusy mají vroubkovaný povrch, pod nímž je soustava svislých žeber, jež drží kaktus vzpřímeně. Vnitřek kaktusu je tvořen dužninou, která za deště nasákne, zadrží vodu a v obdobích sucha slouží jako zdroj vody. Většina kaktusů slouží jako hnízdiště ptáků, kteří si do nich vyklovali díry.
Kromě tohoto kaktusu se v Sonorské poušti nachází ještě asi 50 druhů jiných kaktusů.
Park má rozlohu 370 km2, z čehož je asi 289 km2 tvořeno pouští. V parku se nachází okolo 240 kilometrů turistických stezek.