USA - Aspen

Aspen je malé městečko ležící v americkém státě Colorado, náleží k asi 65 kilometrů vzdálenému Glenwood Springs. Leží na jihovýchodní straně údolí Roaring Fork Valley u řeky Roaring Fork River. Je obklopeno horami ze tří stran – na severu se nachází Red Mountain, na východě Smuggler Mountain a na jihu Aspen Mountain.
Počátky města sahají do roku 1879, kdy sem přišla skupina horníků, které žaloval guvernér Colorada Frederick Pitkin. Aspen byl založen jako těžební tábor stříbra a původně se nazýval Ute City, ale v roce 1880 bylo městečko přejmenováno na Aspen. Městečko se rozrůstalo jen velmi pomalu, jelikož od civilizace bylo příliš vzdálené. Rychlejší rozkvět města nastal poté, co se do Aspenu přistěhoval zakladatel newyorského obchodního domu Macy’s Jerome Wheeler se svou nemocnou manželkou. Nechal dostavět drtičku rudy a zasloužil se o prodloužení železnice až do Aspenu. Odbyt rudy se tím značně zlepšil a ruda vydělávala městu ročně 6 milionů dolarů. V letech 1891 – 1892 byl Aspen v dolování stříbra nejproduktivnější, překonal dokonce i Leadville. Roku 1893 již měl Aspen elektrické osvětlení, stály zde banky, nemocnice, operní dům a dvě divadla. Hospodářská krize roku 1893 však měla za následek, že většina dolů v Aspenu byla uzavřena a většina horníků přišla o práci. Roku 1895 byla do Aspenu přes Independence Pass zavedena telefonní a telegrafní linka. Na místě nálezu největšího stříbrného nugetu na světě byl postaven Pašerákův dům. Nuget vážil přesně jednu tunu. Postaven tu byl také luxusní a atypický hotel Jerome, který měl již v 80. letech 19. století výtah a vlastní skleník se stálým přísunem zeleniny.
Na počátku 20. století byly sníženy mzdy a těžba se částečně oživila. V roce 1912 v Aspenu dvakrát hořelo. Roku 1915 bylo otevřeno divadlo Isis. Roku 1924 byla dokončena Independence Pass Highway. V roce 1930 zde žilo pouze 705 obyvatel, jelikož těžba stále upadala. Ve 30. letech 20. století se však Aspen začal rozvíjet jako lyžařské středisko. Výstavbu lyžařského areálu však přerušila 2. světová válka, ale po jejím skončení se do oblasti vrátil Pfeifer Friedl, aby vytvořil plány pro první lanovku. Roku 1945 přišel do Aspenu Walter Paepcke a jeho manželka Elizabeth. Walter se připojil k Pfeiferovi při výstavbě areálu. V roce 1946 byla založena Aspen Skiing Corporation a město se rychle stalo známým resortem. Již v roce 1950 byl Aspen hostitelem FIS World Championship, díky čemuž se stal mezinárodním rezortem. Lyžařské areály okolo Aspenu rychle přibývaly. Roku 1958 byl otevřen Buttermilk a Aspen Highlands, v roce 1969 pak Snowmass. Roku 1977 byl Aspen podrobně fotografován a z projektu vznikl jeden z prvních softwarových simulátorů reality.
Historický ráz města se v posledních desetiletích mění kvůli výstavbě nových domů, které si zde majetní pořizují jako takzvaný druhý domov. Vzkvétající trh s realitami donutil město k restrikcím. Na konci 20. století totiž dosáhly ceny domů v Aspenu na hranici 6 milionů dolarů. Centrum města bylo přeměněno na nákupní oblast, která zahrnuje četné butiky, restaurace a salony. V Aspenu se nachází butiky značek Dior, Chanel, Gucci, Louis Vuitton či Prada.
Aspen je však především lyžařský areál pro tu nejbohatší klientelu. Lyžařské středisko tvoří čtyři oblasti – Aspen Highlands, Aspen Mountain, Buttermilk a Snowmass.Buttermilk je především pro začínající lyžaře, jelikož zdejší sjezdovky jsou mírné a široké. Snowmass je pro ty pokročilejší, jelikož se zde nachází také černé sjezdovky jako například Powderhorn, Slot a Zugspritz. Kombinaci jednoduchých a složitých sjezdovek nabízí také Aspen Highlands. Jeho výhodou je dobré propojení terénů s různou obtížností. Nejtěžší svahy se nachází v Aspen Mountain. V tomto areálu se totiž nena-chází ani jedna sjezdová trať ozna-čená jako lehká.
Aspen se stal druhým domovem mnoha významných osobností. Mezi zná-mé rezidenty Aspenu patří například Anto-nio Banderas, Victo-ria Beckham, Kevin Costner, Michael Douglas, Catherine Zeta Jones nebo Martina Navrátilová.