USA - Memphis

Memphis je město ležící na středovýchodě Spojených států amerických na řece Mississippi. Jedná se o hlavní sídlo okresu Shelby County a největší město státu Tennessee. Město zaujímá rozlohu 763 km2.
Ve městě žije zde necelých 700 tisíc obyvatel. Memphis je 17. největším městem Spojených států amerických. V celé metropolitní oblasti Memphisu žije asi 1,3 milionu lidí.
Město založil roku 1819 Andrew Jackson, John Overton a James Winchester. Město bylo pojmenováno podle staroegyptského města Memfisu. Memphis v minulosti sloužil především jako dopravní křižovatka. Roku 1857 byla dokončena železnice z Memphisu do Charlestonu. Byla to první železnice na jihovýchodě země postavená před občanskou válkou. V červnu roku 1861 vystoupil stát Tennessee z Unie a stal se pevností Konfederace. Po bitvě 6. června 1862 však Unie převzala nad městem kontrolu a tak to zůstalo až do konce občanské války. V 70. letech 19. století postihla město epidemie žloutenky. Asi tři čtvrtiny obyvatel uprchly nebo zahynuly.
V roce 1909 byla založena univerzita. Dne 4. dubna 1968 byl na balkóně memphiského hotelu Lorrain zavražděn Martin Luther King. V Memphisu žil také král rock’n’rollu Elvis Presley, který byl 16. srpna 1977 ve svém domě Graceland v Memphisu nalezen mrtvý. Po jeho smrti byl Graceland proměněn v muzeum.
Graceland je nejnavštěvovanější památkou města a jednou z nejnavštěvovanějších v USA. K vidění jsou zde nejen interiéry domu a hroby rodiny Presleyů, ale také mnoho relikvií z Elvisova života včetně jeho motocyklů, aut a letadel.
Ve městě se nachází 98 metrů vysoká pyramida, ve které se nachází koncertní a sportovní hala. V bývalém hotelu Lorrain se nachází Národní muzeum občanských práv.
Mnohé památky města jsou spojeny s hudbou. Takovým místem je například Birth Beale Street, kde se údajně zrodilo blues. V ulici George Lee Avenue se nachází muzeum Memphis Rock ‘n’ Soul Museum.
Ve městě se nachází také zoologická zahrada.