USA - Washington Monument

Washington Monument, tedy Washingtonův památník či monument je velký obelisk nacházející se ve městě Washington D. C. Památník se nachází v centru města a stojí na západním konci National Mall, což je míli dlouhé prostranství, podél kterého se nachází četné vládní a veřejné budovy.
Monument navrhl architekt Robert Mills. Základní kámen památníku byl položen 4. července 1848. Na stavbu, kterou prováděli dobrovolníci, byl použit mramor, pískovec a žula. Stavba trvala několik desítek let a kvůli nedostatku prostředků, dohadům a nakonec i občanské válce byla dokonce přerušena. Na přerušenou stavbu se navázalo až roku 1876. Tehdy přebrala nad stavbou patronaci vláda. Jelikož na následnou stavbu byl použit mramor z jiného zdroje, je dodnes je na památníku asi ve výšce 50 metrů podle odstínu mramoru vidět, v jaké fázi k této další stavbě došlo. Až 6. prosince 1884 byla na vrchol památníku osazena špice a na dalších 5 let, do dokončení Eiffelovky věže v Paříži, se stal nejvyšší stavbou na světě. Dokončený monument byl slavnostně odhalen 21. února 1885, ale pro veřejnost byl zpřístupněn až 9. října 1888.
Tento památník postavený na počest prvního prezidenta Spojených států amerických George Washingtona je vysoký 169,294 metrů. Je tak nejvyšším monolitem na světě. U země je památník široký 16,8 metru, u vrcholu 10,5 metru. Zdi památníku jsou u země silné 4,6 metru a u vrcholu 46 cm. Monument je postaven z 36.491 bloků mramoru, které dosahují hmotnosti 82.421 tun. Ve výšce 152 metrů se nachází plošina pro návštěvníky. Vede na ní 897 schodů nebo výtah, který sem návštěvníky dopraví za 70 sekund. Z památníku je nádherný výhled na Bílý dům a Elipsu, na celý Mall včetně Kapitolu, který leží na jeho opačném konci, i na Jeffersonův či Lincolnův památník.
Odraz památníku se zrcadlí v obdélníkovém jezeru Reflecting Pool, které leží západně od obelisku a rozkládá se až k Lincolnovu památníku.