USA - Arlington National Cemetery
Arlington National Cemetery, tedy Arlingtonský národní hřbitov, se nachází ve státě Virginia. Příjezdová cesta vede z Washingtonu D. C. od Lincolnova památníku přes Arlingtonský most nad řekou Potomac.Hřbitov byl založen roku 1864 a svému účelu slouží jako národní místo posledního odpočinku od války Severu proti Jihu. Již tehdy na kopci stála vila Arlington House, kde sídlil slavný jižanský generál Robert E. Lee.
Roku 1930 byl na hřbitově pohřben jeden z méně známých amerických prezidentů William Howard Taft. Je zde pochován také známý polární cestovatel admirál Richard Evelyn Byrd. Jako první přeletěl v roce 1926 severní pól, o tři roky později také pól jižní a vedl četné vědecké výpravy do jihopolárních oblastí.
Na přání amerického národa se na hřbitově nachází hrob prezidenta Johna F. Kennedyho, u kterého hoří věčný plamen. V blízkosti se nachází také hrob jeho manželky Jacqueline Kennedy Onassisové a jeho bratra Roberta. Do mramoru zde bylo vyryto také životní krédo prezidenta Kennedyho, které lze přeložit takto: „A tak moji Američané, neptejte se, co vaše země může udělat pro vás, ale co vy můžete vykonat pro svou zemi. Občané světa, neptejte se, co Amerika bude dělat pro vás, ale co společně můžeme udělat pro svobodu člověka.“
Celému hřbitovu vévodí Tomb of the Unknowns, tedy hrob neznámých vojáků. Jsou zde pohřbeni vojáci, kteří zahynuli v 1. a 2. světové válce v Koreji či ve Vietnamu. Každou hodinu se zde za zvuků vojenské polnice střídá čestná stráž. Dle nejnovějších informací je slavný „neznámý vojín“ původem indián. V pozadí hrobu stojí budova, v níž je uložena pamětní kniha, do které se zapisují vzácné návštěvy z celého světa. V místnosti jsou uloženy vzácné relikvie věnované americkému národu významnými osobnostmi světa u příležitosti uctění památky neznámého vojína.
Na hřbitově dále leží přes 250.000 statečných vojáků, kteří obětovali život za americkou svobodu a demokracii od dob občanské války Severu proti Jihu. Byly sem přeneseny ostatky padlých ve válce za nezávislost a ve válce s Velkou Británií roku 1812. Leží zde veteráni ze všech válečných konfliktů, které Spojené státy kdy vedly a pohřbívá se zde i v současnosti.
Na hřbitově je také symbolicky pohřbena posádka amerického raketoplánu Challenger, který po odstartování z mysu Canaveral explodoval nad mořem. Prostý pomníček s kovovým reliéfem tváří 5 astronautů a 2 astronautek připomíná tuto tragédii dobyvatelů kosmického prostoru.
V průběhu desítek let se prostor hřbitova velmi rychle zmenšuje a pravidla o právu na pohřbení do této posvátné půdy byla již mnohokrát zpřísněna. Přesto zde však probíhá okolo 20 pohřbů denně.
Na hřbitově téměř nenajdeme impozantní hrobky a mauzolea, která se nachází všude jinde po světě, ačkoli věhlas pohřbených mnohdy nepřesáhl ani hranice provincie. Na Arlingtonském národním hřbitově se nachází jen zcela prosté hroby, byť světoznámých mužů.
Pro turisty slouží na hřbitově otevřené autobusy, které projíždějí hřbitovem a zastavují na zajímavých místech. Projít celý hřbitov pěšky je prakticky nemožné, protože se rozkládá na ploše asi 247 hektarů.
Ze hřbitova je také nádherný výhled na celý Washington D. C., nejlépe si ho lze prohlédnout od hrobu Pierra L’Enfanta, odkud je vidět Mall a celý federální distrikt.

