USA - Chrysler Building

V bloku mezi 42. a 43. ulicí, Lexington Avenue a Third Avenue stojí známý mrakodrap Chrysler Building, který je díky svému charakteristickému vzhledu jedním ze symbolů New York City. Ne nadarmo byl tento mrakodrap považován za nejkrásnější stavbu Manhattanu.
Stavba byla navržena návrhářem Williamem van Alenem a měla se stát sídlem rodinné firmy pro Williama H. Reynoldse. Budova ve stylu art deco byla zahájena 19. září 1928 a probíhala poměrně rychle. Každý týden byla dokončena čtyři patra a oproti jiným budovám nebyla stavba tohoto mrakodrapu poznamenána žádným smrtelným úrazem, ačkoli v nejaktivnější části stavba pracovalo na budově naráz asi 3.000 dělníků. Na stavbu bylo použito 3.826.000 cihel, 20.961 tun konstrukční oceli a 391.881 obkladů. Jelikož jedním z požadavků také bylo, aby se Chrysler Building stala nejvyšší budovou světa, byla těsně před dokončením stavby uvnitř mrakodrapu sestavena 58,4 metru vysoká špička z antikorozní oceli. Ta pak byla dne 23. října 1929 vyzvednuta na vrchol budovy a z mrakodrapu se tak v letech 1930 – 1931 stala nejvyšší budova na světě. Chrysler Building byl také prvním mrakodrapem, který díky své výšce 319 metrů (cca 1.046 stop) překročil výšku 1.000 stop (cca 305 metrů). Dne 27. května 1930 byl mrakodrap slavnostně otevřen pro veřejnost. Statut nejvyšší budovy světa však Chrysler Building velmi brzo ztratila, protože byla dokončena ještě vyšší Empire State Building. Stále je však nejvyšší cihelnou budovou na světě. 70. léta 20. století znamenala pro Chrysler Building úpadek. V této době byla budova velmi málo využívána a v té době byla o obsazena pouze ze 17%. V 80. letech bylo instalováno osvětlení, jehož schéma pocházelo již z doby výstavby mrakodrapu.
Tento mrakodrap vysoký 319 metrů má celkem 77 poschodí. Na vrcholku budovy byla kdysi umístěna vyhlídková plošina. Stavba má celkem 3.862 oken. Chrysler Building byla jednou z prvních staveb s pozoruhodnou klempířskou prací na fasádě. Mrakodrap zdobí mnohé automobilové motivy – vlysy s motivy automobilů, emblémy kapoty motoru, blatníky atd. Fasádu zdobí také mnohé chrliče. Vstupní hala bývala kdysi autosalónem a v současnosti je tím jediným, co je návštěvníkům přístupné. Hala je pokryta janterem a různými druhy mramoru. Nachází se zde vykládané výtahy, egyptské motivy a také freska nazvaná „Doprava a lidské úsilí“, která zobrazuje letadla, stavby, scény z montážní linky a svalnaté dělníky, kteří mrakodrap stavěli.