USA - Colorado Springs

Colorado Springs je město ležící ve státě Colorado ve Spojených státech amerických. Město je často označováno zkráceně jako The Springs. Nachází se na jihovýchodním okraji Rocky Mountain, tedy Skalistých hor, leží na úpatí hory Pikes Peak.
Město leží 80 mil jižně od Denveru a asi 80 mil východně od prvotřídních lyžařských areálů. Město má asi 380.000 obyvatel, což ho řadí na 47. největší místo v USA. Jeho rozloha je 482,1 km2.
Prvními obyvateli regionu byli rodilí indiáni. Shromáždili se na místě, kterému říkáme Garden of the Gods Park.
Jako první přišel na území Colorado Springs generál z občanské války William Jackson Palmer z Pennsylvánie. Sestavil plány města a roku 1871 založil Colorado Springs. Financoval nejen založení města, ale také takzvanou Denver and Rio Grande Railroad. Město bylo budováno v těsné blízkosti Colorado City. Hlavním důvodem k výstavbě nového letoviska bylo zvýšení turistického zájmu. To se také uskutečnilo, do města přijížděli především angličtí turisté a městu se brzy začalo přezdívat Little London, tedy Malý Londýn. Jak se město rozrůstalo, stalo se Colorado City součástí Colorado Springs a vytvořilo jednu jeho čtvrť zvanou Old Colorado City.
V roce 1891 objevil Winfield Scott Stratton v blízkém městečku Cripple Creek zlatý důl. Ten byl jeden z nejbohatších, Winfield zbohatnul a stal se štědrým sponzorem Colorado Springs. Daroval městu půdu pro výstavbu radnice a postavil domov pro opuštěné děti a důchodce. Na konci 19. století bylo Colorado Springs díky nalezištím zlata přezdíváno Město milionářů.
Další významnou postavou města byl Spencer Penrose, který se zasloužil o výstavbu zoologické zahrady Cheyenne Mountain ZOO a hotelu Broadmoor. S odchodem zlaté horečky začalo město pomalu upadat.
Nejen díky krásné přírodě, ale především kvůli extrémně suchému podnebí a minerálním vodám bylo Colorado Springs vyhledáváno pacienty s tuberkulózou. Klima v oblasti výrazně zlepšovalo jejich stav, proto na počátku 20. století došlo k výstavbě několika sanatorií.
Roku 1942 začala armádní historie města. Tehdy Colorado Springs nabídlo svou půdu armádě, která na jihu města postavila tábor Fort Carson, ve kterém se připravovali vojáci na 2. světovou válku. Po jejím skončení začal význam tábora upadat. Od roku 1950 bylo využíváno také armádní letiště Peterson Field. Význam tábora začal opět stoupat na začátku Korejské války. Byla postavena akademie United States Air Force Academy a letiště bylo přejmenováno na Peterson Air Force Base. V roce 1963 bylo postaveno velitelství protivzdušné obrany Norad (North American Aerospace Defense Command). Roku 1983 byla postavena letecká základna Schriever Air Force Base. Tábor Fort Carson i letiště Peterson Air Force Base jsou dodnes v provozu.
Ve městě se nachází mnoho parků, například America the Beautiful Park nebo Garden of the Gods s unikátními pískovcovými útvary. Jednou z památek města je zámek Glen Eyrie se 67 místnostmi, ve kterém bydlel zakladatel města Palmer.
Na jihu města leží Cheyenne Mountain ZOO, která je významná svým horským terénem. V bezprostřední blízkosti se nachází Will Rogers Shrine of the Sun, kde je pohřben Spencer Penrose s manželkou. Nedaleko najdeme také kaskádu sedmi vodopádů Seven Falls.
Nejvyhledávanějším turistickým cílem je hora Pikes Peak, kde se nachází ozubnicová železnice Manitou and Pike’s Peak Railway, která je nejvýše položenou železnicí na území Severní Ameriky. Nachází se zde také Cave of the Winds, tedy Jeskyně větrů.