USA - San Francisco

San Francisco je město ležící ve Spojených státech amerických v úžině Golden Gate. Město leží v kopcích, které jsou pro něj charakteristické. Je ze tří stran obklopeno vodou, buď San Franciscou zátokou nebo Tichým oceánem. K městu náleží i ostrovy, mezi kterými je i známý ostrov Alcatraz, ostrov Treasure Island, ale například také 43 kilometrů vzdálené Farallonské ostrovy ležící v Tichém oceánu. Pro město jsou typické mlhy, které jsou způsobeny vysokými teplotami pevniny a nízkými teplotami Tichého oceánu.
První obyvatelé se zde usadili asi před 10 tisíci lety.
První Evropan, který se sem dostal, byl roku 1770 španělský průzkumník Don Gaspar de Portola. V roce 1776 tu byla založena první španělská misie. Na ostrově Alcatraz byla postavena malá vesnice Yerba Buena.
Území připadlo Mexiku, ale roku 1847 ho Spojené státy vybojovaly zpět. V témže roce byla vesnice přejmenována na San Francisco. Roku 1849 sem zlatá horečka přilákala mnoho imigrantů. Počet obyvatel se rychle vyšplhal na 25 tisíc a město se poměrně rychle rozrůstalo. Roku 1850 byla na ostrově Alcatraz postavena pevnost. Na konci 19. století byly v San Franciscu postaveny čtyři univerzity.
Dne 18. dubna 1906 bylo město postiženo velkým zemětřesením, které navíc způsobilo požár. Byly tak zničeny asi 3/4 města a zemřelo kolem 3 tisíc lidí. Od roku 1934 fungovala na ostrově Alcatraz přísně střežená věznice. Uvězněni zde byli ti nejnebezpečnější zločinci, mezi nimi například Al Capone, který zde strávil 17 let. Za dobu fungování věznice se celkem 36 vězňů pokusilo o útěk. První z nich byl 27. dubna 1936 Joe Bowers. V letech 1936 – 1937 byly otevřeny mosty Golden Gate Bridge a Oakland Bay Bridge, díky nimž počet obyvatel začal rychle růst. Největší pokus o útěk z Alcatrazu proběhl ve dnech 2. – 4. května 1946. Při tomto „Boji v Alcatrazu“ přemohlo šest vězňů dozorce, získalo klíče a zbraně a i přes to, že se nemohli z věznice dostat, začali bojovat. Nakonec se sami vrátili do cel, ale dva dozorci přišli o život a 18 jich bylo zraněno. Dva z vězňů pak byli odsouzeni za vraždu k trestu smrti.
Věznice Alcatraz byla uzavřena roku 1963. V roce 1989 bylo San Francisco postiženo dalším zemětřesením, které však nebylo tak ničivé jako to z počátku 20. století. Zničilo především silnice.
San Francisco je 4. nejlidnatější na území Kalifornie a 14. nejlidnatější ve Spojených státech. Žije zde necelých 800 tisíc obyvatel. Město je také hlavní námořní centrálou severní Kalifornie.
„Frisco“ se proslavilo především svou toleranci vůči homosexuálům. Dokonce se zde nachází gay čtvrť Castro.
Mezi památky města patří proslulé finanční čtvrť, lanová dráha Cable Car, most Golden Gate Bridge nebo již zmiňované vězení Alcatraz. Cable Car je lanovka, kterou táhnou ocelová lana vedená pod povrchem vozovky. Díky tomu může tato „tramvaj“, jak je nesprávně označována, zdolávat i velké kopce, které jsou pro město tak typické.