USA - Wall Street a Newyorská burza
Když se na území New Yorku vylodili Holanďané, usídlili se na místě dnešní Financial District, tedy Finanční čtvrti. Na okraji své osady postavili dřevěný val na obranu proti britským usedlíkům dále na severu. Na jeho místě se dnes táhne Wall Street.Dne 8. března 1817 byla založena oficiální burza cenných papírů, která se začala nazývat New York Stock Exchange and Board. Za opravdový počátek zdejší burzy je považováno podepsání smlouvy o spolupráci Jelikož Finanční čtvrť se rozvíjela velmi rychle, začala brzy trpět nedostatkem prostoru. Proto zde byl roku 1842 slavnostně otevřen první patrový dům, který měl sloužit pouze kancelářským účelům. Budova byla nazvána Merchant’ Exchange a její průčelí zdobilo šestnáct žulových sloupů. Ve 2. polovině 19. století se začala burza rychle rozvíjet. V roce 1882 byl založen deník Wall Street Journal a roku 1886 se na burze poprvé v historii za jediný den směnilo milion akcí.
Počátek 20. století přinesl burze rozkvět. Dne 3. října 1929 se index Dow Jones dostal až na 381 bodů. Brzy však přišla hospodářská krize. Ceny akcí se zhroutily a dne 24. října 1929, na černý čtvrtek, vypukla mezi lidmi šílená snaha se jich za jakoukoli cenu zbavit. Nával prodejců byl tak obrovský, že se obchodování muselo několikrát přerušit. Během půl hodiny změnilo majitele na 1,6 milionu akcií a v průběhu dne se zde do vzduchu rozplynulo přes 11 miliard dolarů. Nejtemnějším dnem v historii burzy se stalo úterý 29. října 1929. V tento den klesla hodnota akcií o 37%. Následující den je nazýván černým pátkem, protože krize postihla také Evropu. Postupně se zhroutily trhy vázané na dolar, marku či libru.
New Yorská burza se vzpamatovávala velmi pomalu a index Dow Jones překročil 381 bodů až 23. listopadu 1954. Postupně se z ní stala jedna z největších burz na světě. Činnost burzy přerušil až teroristický útok 11. září 2001, který byl spáchán na budovy World Trade Center. Finanční čtvrť tak přišla o téměř polovinu kancelářských prostor. Činnost burzy byla obnovena až v pondělí 17. září 2001 po čtyřech pracovních dnech. Jednalo se o nejdelší pauzu v historii Wall Street. Dnes se na burze smění přibližně 1,4 miliardy akcií denně.
Součástí Wall Street je také velká budova se sloupořadím a sochou Georgie Washingtona, který zde v dubnu 1789 složil prezidentský slib. Dnes zde sídlí Federální rezervní fond.
Další budovou je rohový dům Conner, ve kterém se nachází kanceláře prvního bankéře Ameriky Johna Pierponta Morgana.
Na rohu Wall Street a Broadwaye se nachází Trinity Churých, tedy Kostel sv. Trojice. Pamatuje doby, kdy Finanční čtvrť vnikala a jeho 86 metrů vysoká novogotická věž shlížela na okolní budovy.