USA - Rockefeller Center
Rockefellerovo centrum je komplex několika mrakodrapů rozkládající se mezi Pátou a Šestou avenue a 49. a 50. ulicí. K hlavní budově centra se řadí ještě další sousední bloky, takže pojmem Rockefeller Center jsou označovány tři bloky domů mezi 48. a 51. ulicí a mezi Pátou a Šestou avenue a dále několik mrakodrapů západně od Šesté avenue, které se také přezdívá Avenue Of The Americas. Snad proto, že je o něco širší, než všechny ostatní avenue. Je to způsobeno tím, že tudy kdysi vedla vyvýšená železnice. Celé Rockefellerovo centrum se skládá z jedenácti komerčních budov a zabírá celkem 11 akrů.Roku 1928 si zdejší pozemky od Kolumbijské univerzity pronajal multimilionář John D. Rockefeller mladší, po němž nese celý komplex budov jméno. Jeho hlavním cílem bylo zbavit tuto oblast nevzhledných barů z doby prohibice. Velmi rychle zde vyrostly první mrakodrapy, které se brzy staly významným obchodním a zábavním střediskem. Zpočátku se zde nacházely se zde byty a také divadlo, ale Rockefeller chtěl prostor oživit třemi obrovskými kancelářskými budovami a novou Metropolitní operou. Již roku 1931 byl v Rockefellerově centru umístěn pracovníky vánoční stromeček. První normálně osvětlený stromek zde byl vztyčen roku 1933. Celý komplex byl dokončen roku 1934. V budovách byly zřízeny kanceláře, v podzemních pasážích více než 200 obchodů a restaurací. Mnoho budov poskytovalo návštěvníkům také zábavu, především Radio City Music Hall. V 70. letech 20. století však byla činnost zdejšího kulturního zařízení téměř zastavena.
Mezi Pátou a Šestou avenue se nachází tři bloky domů, které tvoří hlavní část Rockefellerova centra. Tyto tři bloky domů jsou oproti ostatním ulicím protnuty malou uličkou Rockefeller Plaza. Mezi 48. a 49. ulicí se nachází Simon & Schuster Building, Rockefeller Plaza Building a za zmiňovanou uličkou ještě několik malých budov.
Mezi 49. a 50. ulicí je blok domů, které tvoří skutečné srdce Rockefellerova centra. K Páté avenue přiléhají dvě budovy. Ke 49. ulici přiléhá La Maison Francaise a k 50. ulici přiléhá British Empire Building. Mezi těmito budovami se nachází zahrady Channel Gardens (Promenádě), ve kterých je již přes 50 let instalován newyorský vánoční strom. Zahrady ústí na rozlehlé prostranství, na kterém se v zimě nachází veřejné kluziště a v létě stinná kavárna pod širým nebem. Tomuto prostranství dominuje fontána se zlacenou Prométheovou fontánou. Nad prostranstvím se za uličkou Rockefeler Plaza tyčí nejvyšší sedmdesátipatrová budova Rockefellerova centra, kterou je General Electric Building nazývaná také RCA Building. Výtah vede až do 65. patra, kde se nachází vyhlídková plošina a také restaurace Rainbow Room. V budově samotné sídlí televizní stanice NBC.
Bloku domů mezi 50. a 51. ulicí dominuje Radio City Music Hall, kde se nachází největší sál pro divadelní, filmové a hudební produkce na světě. Jeho celková kapacita je 6.200 míst. Také se zde nachází největší varhany, které vyrobila firma Wurlitzer. K Radio City Music Hall přilehlá Rockefeller Plaza Building. Za uličkou se dále nachází Internation Building.
V čele uličky se v bloku domů mezi 51. a 52. ulicí nachází Rockefeller Plaza Warner Communications Building, která je také přiřazována ke komplexu budov Rockefeller Center.
Za Šestou avenue se nachází ještě několik budov, které se řadí k Rockefellerovu centru. Mezi 47. a 48. ulicí je to 1211 Avenue Of The Americas Building, mezi 48. a 49. ulicí McGraw Hill Building (1221 Avenue Of THe Americas) s přilehlým parkem, dále mezi 49. a 50. ulicí Exxon Building (1251 Avenue Of THe Americas) s parkem a mezi 50. a 51. ulicí Time & Life Building.
Rockefellerovo centrum denně navštíví tisíce lidí, kteří sem přicházejí za prací i zábavou. Nejnavštěvovanější je však o vánočních svátcích, kdy se zde nachází největší a nejslavnější vánoční strom ve Spojených státech Amerických. Strom bývá vysoký mezi 23 a 30 metry a osvětluje ho více jak 30.000 světel. Vánoční čas v New Yorku většinou začíná rozsvícením stromu krátce po Dni díkůvzdání a strom zůstává rozsvícen až do začátku ledna.
