USA - Walt Disney World Resort

Walt Disney World Resort, často nazývaný jednoduše Walt Disney World nebo Disney World, je hlavním centrem zábavy a proslul svými tématickými parky. Nachází se v americkém státě Florida u města Orlanda u jezera Buena Vista a Bay Lak. Jeho plocha je dvakrát větší než newyorský Manhattan.
Roku 1955 byl otevřen první Disneyho park v Anaheimu v Kalifornii. Jelikož obyvatelé východní části Spojených států ho příliš nenavštěvovali, začala se roku 1959 se společnost Walta Disneyho rozhlížet po půdě, kde my měl stát další zábavní park. Dne 22. listopadu 1963 Walt Disney poprvé přeletěl nad místem budoucího parku. Jelikož viděl vyvinutou síť cest a McCoyovu leteckou základnu, budoucí McCoyovo mezinárodní letiště Orlando, rozhodl o stavbě parku. Dne 23. října 1964 bylo zakoupeno prvních 20.000 m2 půdy a v květnu 1965 koupil hlavní část země několik mil jihozápadně od Orlanda. Později byly nakupovány hlavně malé pozemky od vlastníků, kteří se zdejší bažinaté půdy rádi zbavili. Největším problémem se stala práva na nerosty vlastněná univerzitou Tufts. Bez převodu práv by se mohlo stát, že by zástupci univerzity kdykoli mohli přijít na pozemek, nechat odstranit budovy a získávat nerosty. Zakoupené pozemky však nakonec byly odvodněny a 13. května 1966 byly s výsadním právem zahrnuty do floridských zákonů. Brzy byly zahájeny stavby odvodňovacích kanálů a byly postaveny první cesty. Walt Disney se zúčastnil newyorské světové výstavy a poté se soustředil na projekt floridského parku. Téměř pět let před realizací, dne 15. prosince 1966, zemřel. Jeho bratr Roy poté odložil odchod do důchodu a začal dohlížet na stavbu střediska. Dne 2. února 1967 se konala tisková konference a ještě v témže roce byla stavba zahájena. Dne 1. října 1971 byl slavnostně otevřen Disneyho tématického park Magic Kingdom. Celý resort, který zahrnoval také hotely a různá sportoviště, byl na památku Walta Disneyho pojmenován jeho bratrem Royem jako Walt Disney World. Resort měl dokonce svou vlastní vzletovou a přistávací dráhu, která byla umístěna východně od parkoviště parku Magic Kingdom. Když byl park otevřen, začaly sem pravidelně z McCoyova letiště létat Shawnee Airlines. Po smrti Roye Disneyho dne 20. prosince 1971 vedl společnost tým složený z Rona Millera, Donna Tatuma a Carda Walkera.
Jedním z posledních Disneyho plánů byl Experimental Prototype Community of Tomorrow, zkráceně EPCOT, tedy pokusný prototyp společnosti zítřka. Ačkoli po smrti Disneyho byly plány drasticky změněny, byla roku 1979 zahájena stavba dalšího parku. Nový park nazvaný EPCOT Center, byl s velkou slávou otevřen 1. října 1982.
Třetí park nazvaný Disney-MGM Studios byl otevřen 1. května 1989. Poslední park byl otevřen 22. dubna 1998 a pojmenován Disney’s Animal Kingdom. Kromě čtyř zábavních parků však resort zahrnuje také vodní parky, nákupní centra, přes dvě desítky hotelů, sportovní komplexy, golfová hřiště i závodní dráhu.
Nejtypičtějším, nejnavštěvovanějším, ale také nejmenším parkem je Magic Kingdom. Park má rozlohu 433.000 m2 a začíná hlavní ulicí Main Street, která je plná domků se suvenýry a občerstvením. Na konci Main Street stojí dominanta parku – Cinderella’s Castle. Park se dělí se na Tomorrowland, Fantasyland, Frontierland a Adventureland. K nejlepším atrakcím Tomorrowlandu patří Walt Disney’s Carousel of Progress nebo Space Mountain. Fantasyland je ten pravý Disneyho svět plný Mickey Mousů a kačerů Donaldů. Nejlepší atrakcí je zde It’s a Small World, jinak je tato část parku vhodná především pro malé děti. K Fantasylandu přiléhá ještě menší část parku Mickey’s Toontown Fair určená taktéž malým dětem. Fantasyland je s Frontierlandem propojen pomocí Liberty Square, na kterém se nachází The Haunted Mansion a také show The Hall of Presidents. Ve Frontierlandu stojí za návštěvu Splash Mountain nebo Big Thunder Mountain Railroad a v Adventurelandu je nejlepší atrakcí Swiss Family Treehouse, Pirates of the Caribbean nebo show The Enchanted Tiki Room Under New Management. Zajímavostí je, že runway, která byla u parku kdysi postavena, je nyní využívána jako parkoviště pro autobusy.
Druhým parkem je Epcot, která má rozlohu 1,2 km2. Jeho dominantou je Spaceship Earth, což je obrovská koule, uvnitř které se nachází velmi pěkná atrakce. Z dalších zajímavých atrakcí můžeme jmenovat například Mission: SPACE, Test Track nebo Soarin’. V parku je velké jezero World Showcase Lagoon, kolem kterého se nachází mnoho obchůdků a krátkých show, které jsou zasvěcené různým státům světa.
Disney-MGM Studios je park o rozloze 546.000 m2. Jeho ikonou je velký The Sorcerer's Hat, tedy kouzelnický klobouk. Park je rozdělen na několik velmi malých částí a je tvořen až na dvě výjimky různými show. Největším lákadlem parku je proto Rock ‘n’ Roller Coaster Starring Aerosmith a The Twilight Zone Tower of Terror.
Posledním ze zábavních parků je Animal Kingdom. Je s rozlohou 2 km2 největší, ale jeho návštěva zabere pravděpodobně nejméně času. Hned za vstupem se nachází výběhy s živými zvířaty a na Discovery Islandu stojí dominanta parku, kterou je The Tree of Life, tedy Strom života. Park se dělí na několik částí, kterými je Camp Minnie-Mickey, Africa, Rafiki’s Planet Watch, Asia a DinoLand U.S.A. Některé části parku nejsou tolik zajímavé, ale například v části Africa se nachází Kilimanjaro Safari, ve kterém je možné vidět velké množství slonů, žiraf, nosorožců a dalších zvířat. V části Asia je lákavá atrakce Kali River Rapids, ale její návštěvu lze doporučit pouze v opravdu horkých dnech. Novinkou je zde také horská dráha Expedition Everest-Legend of the Forbidden Mountain. Poslední zajímavou atrakcí je Dinosaur v části DinoLand U.S.A.
Součástí resortu jsou také dva vodní parky. Prvním z nich je Blizard Beach, pro který je typickým symbolem skokanský můstek. Jeho součástí je atrakce Summit Plummet, která je údajně nejvyšší a nejrychlejší skluzavkou na území Spojených států. Dosahovaná rychlost překračuje 50 mil za hodinu. Nachází se zde i mírnější atrakce jako například vodní slalom, četné skluzavky, jízda na uzavřeném raftu, líná řeka, lanovka, bazén i oblast vyhrazená dětem.
Druhým parkem je Typhoon Lagoon, který se vyznačuje pirátskou lodí nabodnutou na nejvyšší horu. Nenachází se zde tak příkré skluzavky, ale o zábavu se stará krom několika skluzavek také bazén na surfování nebo žraločí útes na šnorchlování mezi tropickými rybami.
K resortu náleží také Downtown Disney. Jedná se o centrum nákupů a noční zábavy. Dělí se na tři části. V největší části Marketplace se nachází především obrovský World of Disney Store, nebo LEGO Imagination Center. Krom toho je zde velké množství menších obchůdků a občerstvovacích stanic. Pleasure Island je prostřední částí a za zmínku stojí třeba Orlando Halley-Davidson Store. Třetí část nazvaná West Side se může pochlubit například Cirque du Solil La Nouba nebo Planet Hollywood.