USA - Chicago

Chicago je město ležící na severu Spojených států amerických ve státě Illinois, v Cook County. Nachází se na březích Michiganského jezera.
Po New York City a Los Angeles je Chicago třetím nejlidnatějším městem USA. Ve městě žijí téměř 3 miliony obyvatel, celá metropolitní oblast má téměř 10 milionů obyvatel.
Ve zdejší oblasti se dočasně usadili roku 1673 dva Francouzi – Louis Jolliet a Jacques Marquette. Jiné zdroje uvádí, že se jednalo o francouzského jezuitského misionáře a kanadského badatele. Místo bylo poměrně rušné, jelikož tudy procházela obchodní stezka.
Roku 1770 zde Jean Baptiste Point du Sable postavil obchodní stanici, která poté napomáhala farmářům prodávat produkty na východ. Již o málo let později se stalo významným centrem obchodu, především díky železnici.
Roku 1803 byla americkou armádou postavena pevnost Fort Dearborn. Ta byla časem dočasně opuštěna, ale roku 1816 zde opět trvale sídlili obyvatelé. Až 4. března 1837 zde bylo založeno město. Dne 8. října 1871 postihl město velký požár, při kterém byla zničena třetina města a zahynuly stovky lidí. Následovala výstavba nových budov a brzy na místě starých budov stály ocelové konstrukce mrakodrapů. V roce 1881 již mělo město půl milionu obyvatel. Roku 1885 byla postavena desetipatrová budova pojišťovny Home Insurance. Dnes je považována za první mrakodrap na světě. Roku 1890 překročil počet obyvatel Chicaga jeden milion, na konci 19. století mělo město 1,7 milionu obyvatel.
Na počátku 20. století přišla do města poměrně početná skupina Čechů. Žilo jich zde asi 100 tisíc. Roku 1920 se v Chicagu usadil Al Capone. V témže roce byla vyhlášena prohibice, která se v Chicagu stala prostředkem pro výnosné pašování alkoholu. V roce 1922 už byl Al Capone šéfem chicagského podsvětí, obchodu s alkoholem, hazardních her i prostituce. V letech 1931 – 1933 byl starostou města Čech Antonín Čermák. V roce 1950 mělo město přes 3,6 milionu obyvatel, což bylo nejvíce obyvatel v historii města. Pak již jejich počet postupně klesal.
Město má čtyři části – severní, západní, jihozápadní a jižní. V západní části města se nachází čtvrť Pilsen, tedy Plzeň, kterou založili čeští imigranti. V Chicagu dodnes žije početná skupina Čechů a Slováků. Jejich počet je odhadována na 300 tisíc. Jedna z hlavních ulic města nese jméno Antonína Čermáka.
Pro Chicago je typické nadzemní metro, jehož kovová konstrukce prochází prakticky celým městem přibližně v úrovni 3. patra. Pouze 13% metra je v Chicagu vedeno pod zemí.
Centrum města je přezdívané The Loop, tedy smyčka. Tu tvoří okruh nadzemního metra, jehož linky se zde sbíhají. Mimo jiných budov se zde nachází nejvyšší budova města, kterou je 443 metrů vysoká Sears Tower. Ta byla až do roku 1996 nejvyšší budovou světa. Ve 103. patře se ve výšce 412 metrů nachází vyhlídková plošina.
Na adrese South Indian Avenue 1827 se nachází Clark House, tedy dům rodiny Clarků. Jde o nejstarší dochovanou stavbu v Chicagu. Dům je z roku 1836.
Jednou z atrakcí města je Navy Pier. Jde o přístavní molo, na kterém se nachází obchody, ale například také ruské kolo.