USA - Death Valley

Death Valley, neboli Údolí smrti, je oblast ležící na jihozápadě Spojených států amerických mezi pohořím Amargosa Range na východě, Owlshead na jihu, Panamint Range na západě a Sylvania na severu. Leží na hranicích Nevady a Kalifornie.
Údolí je tektonickou sníženinou. První obyvatelé se zde usídlili již v Době ledové. Na Furnace Creek dodnes žijí potomci kmene Shoshone, který se zde poté usadil.
Od roku 1883 byl v údolí těžen borax. Jeho těžba však nebyla příliš výhodná, proto byla roku 1887 ukončena.
Roku 1913 zde bylo naměřeno 57°C. V roce 1933 bylo Death Valley vyhlášeno chráněným územím, roku 1993 národním monumentem a konečně v roce 1994 bylo vyhlášeno národním parkem. V témže roce bylo území rozšířeno o přibližně 4 850 km2 až na současných 13.756 km2. Od té doby je Death Valley největším národním parkem na území USA.
Údolí smrti je nejteplejší a nejsušší oblast celé Severní Ameriky. Nejvyšší dosud na-měřená teplota byla 57,1°C dne 3. července 2001. Průměrné roční srážky dosahují pouze 50 milimetrů.
Údolí je skoro 230 kilometrů dlouhé a jeho šířka se pohybuje v rozmezí 8 až 25 kilometrů. Po obou stranách lemují údolí vysoké hory. Nejvyšší vrchol hor, které údolí obklopují, je Telescope Peak s výškou 3.368 metrů. Nejvyšší vrcholky těchto hor jsou často pokryté sněhem. Jinak je povrch parku tvořen písečnou pouští.
Nachází se zde nejníže položená část souše nejen celé Ameriky, ale také západní polokoule. Tento bod najdeme u malého jezírka Badwater, které leží 86 metrů pod hladinou moře. Asi 1,5 km2 leží v úrovni pod mořskou hladinou. Jezírko Badwater má vodu čtyřikrát slanější, než je mořská voda.
V parku je k vidění mnoho zajímavých přírodních útvarů, například písečné duny, Zabriskie Point nebo bludné kameny Racetrack, které za sebou zanechávají stopy.
Velkou část národního parku Death Valley, jehož délka přesahuje 200 kilometrů, tvoří stejnojmenné údolí. Ročně park navštíví asi 1,2 milionu lidí.
Údolí smrti je hostitelem jednoho z nejtěžších maratonských běhů nazvaného Ultramarathon Bad Water. Trať je dlouhá 216 kilometrů. Vede od nejníže položeného místa u Badwater až pod vrchou hory Mt. Whitney, která je vysoká 4.418 metrů. Běžci vystoupají asi 4.000 metrů a sestoupí asi o 1.400 metrů.