USA - Four Corners

Four Corners Monument je místo střetu čtyř amerických států, kterými je Colorado, Utah, New Mexico a Arizona. Je jediným místem v USA, kde se setkávají hranice čtyř států. Název je odvozen od styku hranic těchto čtyř států. Nebýt však dvou na mapě se křížících čar tvořících hranice těchto států, bylo by zdejší místo nejspíš stále pusté a prázdné.
Four Corners leží na Colorado Plateau. Často tato lokalita slouží pro meteorologické účely.
Oblast Four Corners je definována jako kruh kolem monumentu Four Corners. Skládá se z jihozápadního Colorada, severozápadního Nového Mexika, severovýchodní Arizony a jihovýchodního Utahu.
Počátky pomníku jako státní hranice se datují do období americké občanské války. Oblast byla vládou poprvé kontrolována roku 1868 jako součást snahy o vytvoření státu Colorado, prvního vzniklého z těchto čtyř států. Four Corners ustanovili prvně vládní inspektoři při přesném vyměřování jižní hranice státu Colorado v tomto roce. Pomocí pískovce vyznačil střet států roku 1868 E. N. Daring. Four Corners vzniklo jako hranice, když bylo vymezeno území Arizony. Hranice čtyř států se sešly po vytyčení hranic států Colorado, Utah, New Mexico a Arizona.
První trvalá značka sem byla umístěna roku 1912. Šlo o malý pískovcový pomník zbudovaný na místě hraničního křížení. Roku 1992 byl původní pomník vyměněn za bronzovou plaketu umístěnou v žulové desce, která se nachází uprostřed vyvýšeného památníku.
Roku 2009 se objevily informace, že průnik rohů států není vyznačen v místě, kde by měl být. Průzkumy US National Geodetic Survey ukázaly, že hranice jsou umístěny správně a Four Corners Monument byl prohlášen za zákonnou hranici čtyř států.
Uprostřed památníku se nachází bronzový disk. V kruhu uprostřed se nachází nápis „Four states here meet in freedom under God“, tedy „Čtyři státy se zde schází na svobodě před Bohem“. V blízkosti disku se nachází státní pečetě. Památník je zhotoven ze žuly. V jeho krajích se nachází názvy všech čtyř států. Celý památník je doplněn vlajkami. Okolo památníku se nachází stánky obou indiánských kmenů se suvenýry.
Four Corners je však nejen místem, kde návštěvník může stát naráz na území čtyř států. Monument leží na území indiánské rezervace a určuje hranici mezi dvěma původními americkými autonomními územími – národem Navajů, kteří vybudovali pomník jako turistickou atrakci, a indiány kmene Ute. Tři ze států, Utah, New Mexico a Arizona, jsou Navajskou indiánskou rezervací. Čtvrtý roh, Colorado, je rezervací kmene Ute. Místo mají Navajové ve své péči a za jeho návštěvu vybírají vstupné.
Region je převážně venkovský. Nejbližším osídleným místem u Four Corners je Teec Nos Pos v Arizoně. Nejlidnatějším městem v regionu je Farmington ve státě Nové Mexico.
V blízkosti prochází US Highway 160. Jako přístupová cesta k památníku Four Corners se používá New Mexico Road 597.