USA - Madison Square Garden
Madison Square Garden je často označována pouze jako MSG a hovorově se jí říká pouze The Garden (zahrada). Jméno si budova vypůjčila od náměstí Madison Square, které se nachází mezi 23. a 26. ulicí, Pátou avenue a Madison avenue. Kdysi to bylo jméno čtyř arén v New York City.První aréna, která je dnes známá pod názvem Madison Square Garden I, byla dříve autobusové depo na křižovatce 26. ulice a Madison Avenue. Když bylo nádraží roku 1871 přemístěno, přeměnil P. T. Barnum budovu na Barnum’s Monster Classical and Geological Hipodrome. Roku 1876 byla přejmenována na Gilmore’s Garden. William Henry Vanderbilt však budovu přejmenoval na Madison Square Garden a pro veřejnost ji otevřel 30. května 1879. Roku 1879 bylo v Garden otevřeno první umělé kluziště na území Severní Ameriky a roku 1902 proběhl v MSG první zápas amerického fotbalu hraný v budově.
Druhá budova, která je dnes známá jako Madison Square Garden II, se nachází na stejném místě jako budova první. Byla navržena Stanfordem Whitem. Nová budova se stala druhou nejvyšší stavbou ve městě, protože k ní náležela vysoká věž. V budově se nacházelo 8.000 sedadel a plocha k stání pro tisíce dalších. Také zde byla umístěna měděná a pozlacená socha Diany, která je nyní v Philadelphia Museum of Art a její kopie v Metropolitan Museum of Art. Byla 5,6 metru vysoká, vážila 810 kilogramů, ale otáčela se ve větru.
Madison Square Garden III byla postavena na křižovatce 50. ulice a Osmé avenue. Založil jí zakladatel boxu Tex Rickard a proto byla přezdívaná „The House That Tex Built“. Byla postavena za 249 dní na místě bývalé vozovny. Rickard postavil roku 1928 také Boston Madison Square Garden, jejíž jméno se později zkrátilo na Boston Garden. Budova byla jednoduchá, oproti ostatním nebyla zdobená. Nejtypičtějším prvkem stavby byla zdobená markýza. V roce 1934 proběhl v Garden první vysokoškolský zápas basketbalu mezi New York University a University of Notre Dame. 20. února 1939 se v okolí MSG konaly vzpoury a protesty amerických židů, které rozpoutal Američan německého původu Bund. Dne 28. února 1940 se z Garden poprvé vysílal televizní přenos basketbalového zápasu. Tehdy hrála proti seobě Fordham University a University of Pittsburgh. Bývalý republikánský kandidát na prezidenta Wendell Willkie vedl 7. června 1943 asi 20.000 afroameričanů k největšímu občanskému shromáždění své doby. Lidé tehdy žádali stejná práva a také vítězství ve válce proti Hitlerovi. K nejslavnějším událostem stavby patřilo hostování All-Star Game v letech 1954 – 1955. Prezident John F. Kennedy oslavil v Garden své 45. narozeniny, při kterých mu Marilyn Monroe zazpívala nyní tolik neslavné Happy Birthday, Mr. President. Časem se aréna změnila na parkoviště a zůstala jím až do roku 1989.
Roku 1968 byl předveden model konečného plánu pro Madison Square Garden IV. Brzy se začala stavět nová MSG mezi 31. a 33. ulicí u Osmé avenue. Dne 11. února 1968 byla po finančních problémech pro veřejnost otevřena čtvrtá Madison Square Garden. Celý komplex byl umístěn nad bývalou železniční stanicí Pennsylvania Station a stal se centrem Pennsylvania Plaza, jak se okolí nazývá. Aréna má plochu 1.494 metrů čtverečních. Sedadla v Madison Square Garden jsou umístěna v pěti stoupajících patrech. Nejnižší je využíván pro pozemní hokej nebo basketbalové zápasy. Nad ním se nachází první promenáda, následuje druhá promenáda, první balkón a druhý balkón. Sedadla ve všech hladinách jsou označena různými barvami – červenou, modrou, oranžovou, zelenou a žlutou. Pro koncerty je k dispozici 20.000 sedadel, pro basketbal 19.763 a pro hokej se zde nachází 18.200 sedadel. Dne 1. srpna 1971 zde koncertoval Georgie Harrison. Jednalo se o zvláštní benefiční koncert pro Bangladéš, který byl tehdy v zoufalém stavu. Harrison stihnul během jednoho dne dokonce dva koncerty, první ve 14:30 a druhý v 19:00. Na koncertech vystoupil mimo mnoha jiných například také Bob Dylan, Billy Preston nebo další z Beatles Ringo Starr. Dne 28. listopadu 1974 zde John Lennon a překvapivě také Elton John koncertovali a zazpívali několik společných duetů. Jednalo se o poslední Lennonův koncert před jeho smrtí. Dne 1. června 1982 zde paní Sun Myung Moon dala požehnání pro 2.075 párů. Média se o tuto událost velmi zajímala a nazvala jí masovou svatbou. Roku 1994 hostila hala NHL All-Star Game a 14. června téhož roku zde poprvé vyhráli New York Rangers pohár Stanley Cup. V roce 1996 se zde konal World Cup of Jockey a o rok později zápas ženského basketbalu WNBA. Roku 1998 se v aréně konala NBA All-Star Game.
V červnu a červenci roku 2000 zde vyprodal deset nocí zpěvák Bruce Springsteen a 7. a 10. září 2001 zde měl Michael Jackson 2 koncerty k 30.výročí jeho kariéry. V hale se také odehrál koncert po teroristických útocích na New York City 11. září 2001. V letech 2003 a 2006 se tu konala WNBA All-Star Game.
Současná aréna je známá svým heslem „The World's Most Famous Arena“. Své jméno půjčila kabelové televizi Madison Square Garden Network, která vysílá velké množství sportovních pořadů. Aréna se objevila také v mnoha televizních pořadech a filmech. Byla jakýmsi domovem Godzilly ve stejnojmenném filmu a například v seriálu Futurama, který se odehrává roku 3000, je hala známá jako Madison Cube Garden.
