USA - Baltimore

Baltimore je město na východě Spojených států Amerických. Je největším městem státu Marylanad. Ve městě žije okolo 750.000 obyvatel a v celé aglomeraci asi 2,2 milionu obyvatel.
Ve 30. letech 19. století žil v Baltimoru po dobu tří let Edgar Allan Poe. Během té doby se oženil se svou třináctiletou sestřenicí a zahájil novinářkou kariéru. Později se přestěhoval do Richmondu ve Virginii. Roku 1849 cestoval přes Baltimore a byl zde nalezen v bezvědomí a brzy poté zemřel. V roce 1854 byla v Baltimoru postavena fregata USS Constellation, která se stala první lodí amerického vojenského námořnictva. Z roku 1852 pochází Westminsterský kostel, v jehož podzemních katakombách se nachází mnoho zdobených hrobek. V roce 1867 byla postavena radnice. Roku 1875 byly ostatky E. A. Poea přemístěny z chudého hrobu do kamenné hrobky na severní straně Westminsterského kostela. Při požáru roku 1904, který zasáhl vše od nábřeží až po oblast Mount Vernon, do základů vyhořelo celé centrum města. Jako zázrakem se mu vyhnula pouze radnice.
Turisticky nejatraktivnější je oblast Inner Harbor, tedy Vnitřního přístavu. Nachází se zde promenáda Harbourplace Promenade. Na západní straně přístavu se nachází Maryland Science Center. Nejvíce pozornosti v přístavu přitahuje historická fregata USS Constallation, jejíž renovace vyšla na 9 milionů dolarů. Spolu s kutrem pobřežní stráže, který přežil Pearl Barbor, majákem na jednom z mol, majákovou lodí z Chesapeake Bay nebo ponorkou ze 2. světové války tvoří expozici Baltimorského námořního muzeua. Severně od přístavu se tyčí četné mrakodrapy. Přímo u přístavu stojí World Trade Center, tedy budova Světového obchodního centra. Má tvar pentagonu a na jejím vrcholku se nachází vyhlídková plošina. Na jednom z mol v přístavu se nachází turisticky atraktivní Národní akvárium a na Pier 6, tedy molu 6, stojí Koncertní pavilón. Ve městě se nachází velké množství muzeí, například Walter Art Museum nebo Port Disovery Museum. Stará elektrárna byla v minulosti přebudována na zábavní komplex Power Plant, kde se nachází herní centrum, sportovní restaurace a také knihkupectví.