USA - Salt Lake City

Salt Lake City je největší a hlavní město amerického státu Utah. Leží na severovýchodním cípu údolí Velkého Solného jezera, anglicky Great Salt Lake. Jedná se o slané jezero, které je pozůstatkem zaniklého sladkovodního jezera. Leží v nadmořské výšce 1.280 metrů nad mořem. Je bezodtoké a jeho největšími přítoky jsou řeky Bear, Jordan a Weber. Rozloha jezera kolísá v rozmezí 2.500 – 6.000 km2 a to v závislosti na srážkách. Na počátku 20. století dokonce téměř vyschlo. Průměrně je hluboké 4,5 – 7,5 metru, jeho maximální hloubka je 13 – 15 metrů. Na jezeře se nachází 13 ostrovů.
V minulosti na území města žily kočovné indiánské kmeny Paiutů, Šošónů a Utů. První Evropané přišli do oblasti v první polovině 19. století.
Město bylo založeno roku 24. července 1847 mormonským prorokem Brighamem Youngem. Založil také duchovní centrum města, tedy náměstí nazvané Temple Square s chrámem Salt Lake Temple. Jeho stavba byla zahájena v roce 1853. Mormoni praktikovali polygamii, což vyústilo roku 1857 v otevřený konflikt s Washingtonem DC. V letech 1864 – 1867 proběhla stavba Salt Lake Tabernacle. V roce 1869 byla do města zavedena transkontinentální železnice. Roku 1890 odmítla mormonská církev polygamii. O tři roky později byla dokončena stavba Salt Lake Temple. Roku 1896 se pak Salt Lake City stalo hlavním městem Utahu.
Roku 2002 se zde konaly zimní olympijské hry, které zvýšily popularitu města. Český akrobatický lyžař Aleš Valenta přivezl z olympiády zlatou medaili, lyžařka Kateřina Neumannová pak dvě stříbrné ze závodu 15 km volně a z kombinace.
Město zaujímá rozlohu 285,9 km2. V současnosti zde žije asi 178 tisíc obyvatel, ale aglomerace města jich má 1 milion a širší aglomerace zahrnující také město Ogden až 2 miliony.
Mezi památky města patří údajně největší církevní stavba na území USA nazvaná LDS Conference Center, tedy Konferenční centrum Svatých posledních dnů, a další církevní stavby, kterými je Salt Lake Temple a Salt Lake Tabernacle. Na Capitoll Hill stojí sídlo utažského kongresu – Utah State Capitol.
V blízkosti města se nachází Deer Valley a Park City, které hostily roku 2002 jednotlivé soutěže zimních olympijských her a jsou dodnes vyhledávány turisty, kteří sem přijíždějí za zimními sporty. Městem protéká řeka Jordan.