USA - Boston

Boston je město ležící ve Spojených státech amerických v oblasti Nové Anglie. Leží ve státě Massachusetts a je hlavním městem tohoto státu. Boston má rozlohu 232 km2. Celkem 106 km2 z této plochy zabírá voda.
Město má asi 600 tisíc obyvatel, celá metropolitní oblast města má asi 7,5 milionu obyvatel. Jde o pátou největší v USA.
První angličtí kolonisté se v oblasti usadili roku 1624. Kolonii Boston, tehdy zvanou Massachusetts Bay, založili 17. září 1630. Prvními obyvateli byli převážně Italové a Irové. Roku 1634 byl dokončen park Boston Common, o rok později již byla ve městě veřejná knihovna. V roce 1636 byla v sousedním Cabridge založena Harvardská univerzita.
Roku 1712 byl postaven Old State House. Ve 2. polovině 18. století se ve městě odehrály první bitvy války o nezávislost. Dne 5. března 1770 se odehrál takzvaný Bostonský masakr. Ten se odehrál právě u Old State House. Občané začali házet kameny na britské vojáky, kteří do nich začali střílet. Dne 16. prostince 1773 se ve městě konalo takzvané Bostonské pití čaje, jinak také Bostonský čajový dýchánek, anglicky Boston Tea Party. Jednalo se o vzpouru kolonistů proti Británii jako reakce na různé zákony přijaté v předchozích deseti letech. V přístavu byly svrženy do moře bedny čaje. Tento incident byl předzvěstí přicházející revoluce. Druhá podobná akce se odehrála 7. března 1774. Dne 17. června 1775 proběhla na Bunker Hill první velká bitva o nezávislost, na jejíž památku zde byl později postaven památník. Roku 1797 byla v Bostonu spuštěna na vodu loď USS Constitution.
Roku 1800 mělo město asi 25.000 obyvatel. Centrum města leželo na poměrně malém poloostrově obklopeném bažinami. Ty byly v 19. století zaváženy zeminou ze zdejších pahorků, okolí Bostonu se zplacatělo a město se rozrůstalo i do těchto oblastí. V roce 1897 bylo v Bostonu uvedeno do provozu metro, které bylo prvním na území USA.
V roce 1910 zde žilo přes 650.000 lidí, nejvíce obyvatel měl Boston v roce 1950, kdy jich zde žilo asi 800 tisíc.
Městem prochází takzvaná Freedom Trail. Jedná se o asi 4 kilometry dlouhou stezku městem, která turisty seznámí s největšími památkami města. Stezka je značená červenou čárou, která vede po chodníku celou trasou. Stezka začíná v parku Boston Common u infocentra. Nejprve vede ke State House a odtud ke kostelu Park Street Church, v jehož sousedství se nachází hřbitov, na němž je pohřbeno mnoho významných osobností města. Pokračuje ke King’s Chapel & Burial Ground, dalšímu kostelu se hřbitovem, a k soše Benja-mina Franklina, která označuje místo, kde byla postavena první americká veejná škola. Následují největší památky města – Old City Hall, Old South Meeting House, což je kostel, v němž vyzval Samuel Adams ostatní k Bostonskému pití čaje, a Old State House, dřívější sídlo koloniální vlády a místo čtení Deklarace nezávislosti. Přímo zde se nachází místo takzvaného Bostonského masakru. Stezka pak pokračuje kolem několika památek městem ke kostelu Old North Church, okolo hřbitova a po mostě Charlestown Bridge k památníku na Bunker Hillu a do přístavu k lodi USS Constitution.
V sousedství parku Boston Common se nachází park Public Garden s jezírkem Swan boats. Město má také svou finanční čtvrť a severně od ní leží v oblasti Government Center bostonská radnice. V přístavu pod Bunker Hill kotví loď USS Constitution. Je nejstarší provozuschopnou válečnou lodí na světě. Ve městě se nachází několik muzeí a také univerzit. V sousedním Cambridge najdeme dokonce proslulou Harvardskou univerzitu.