USA - Los Angeles

Los Angeles je město ležící na jihozápadě Spojených států amerických, téměř u hranice s Mexikem, na pobřeží Tichého oceánu. Zkráceně se nazývá L. A.
První Evropané sem přišli roku 1542. Byli to Španělé, kteří přistáli na zdejším pobřeží.
Malé sídlo nazvané El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Ángeles de la Porciúncula, tedy Město naší paní, královny andělí z Porciunkule, založili Evropané až 4. září 1781.
Ve 20., 30. a 40. letech 19. století náležela celá oblast i s městem k Mexiku. V roce 1846 území obsadila vojska Spojených států amerických a roku 1850 se stalo součástí USA. Tehdy mělo město asi 1.600 obyvatel. V roce 1873 sem byla zavedena železnice a roku 1879 byla postavena univerzita.
V roce 1913 byl postaven městský vodovod. V roce 1923 byl na na kopci Mount Lee nad Hollywoodem postaven z příkazu Harryho Chandera, vydavatele Los Angeles Times, nápis „Hollywoodland“. Jednalo se o reklamu na pozemky. Náklady na zbudování se vyšplhaly na 21.000 dolarů. Každé písmeno bylo vysoké 15 metrů, široké deset metrů a celý nápis byl osvětlen asi čtyřmi tisíci žárovek. Roku 1932 vylezla na písmeno H čtyřiadvacetiletá neúspěšná herečka Peg Entwistle, která se příliš ztotožnila se svou rolí, a spáchala zde sebevraždu. Následující den přišel na její adresu dopis s nabídkou na roli. Do historie se tato herečka zapsala jako The Hollywood Sign Girl. V témže roce se v L. A. konaly desáté letní olympijské hry. Ve 40. letech 20. století začal obchod s nemovitostmi krachovat. Roku 1949 se nápis „Hollywoodland“ stal majetkem města. Oprava prozatím nebyla v plánu, ale ještě v témže roce se zřítilo písmeno H. Byla tedy odstraněna poslední čtyři písmena a zbytek nápisu byl opraven.
Počátkem roku 1973 se stal nápis „Hollywood“ oficiální památkou města. I přes to však chátral, některá písmena začala odpadávat, u písmena L založil kdosi požár a někdo další vyměnil písmena O za E, takže nějakou dobu se zde bělal nápis Hollyweed. V roce 1978 se zakladatel Payboye Hugh Hefner rozhodl uspořádat sbírku, vydražil každé písmeno a ještě v témže roce nechal starý nápis odstranit. Brzy poté zde byl instalován železobetonový nápis o hmotnosti 200 tun. V 80. letech 20. století se Los Angeles stalo centrem obchodu a soustředila se zde větší skupina amerických boháčů. Roku 1984 se v Los Angeles konaly 23. letní olympijské hry.
Město zaujímá rozlohu 1.290,6 km2. Po New York City je to druhé největší město USA. Metropolitní oblast má asi 17,5 milionu obyvatel. Ve městě žijí asi 4 miliony lidí, ale pouze polovina z nich se narodila na území Spojených států amerických a asi jen 1,5 milionu z nich pochází z Kalifornie.
Metropolitní oblast Los Angeles tvoří více než 80 městeček, mezi nimi například Beverly Hills, Long Beach, Pasadena nebo Santa Monica. Město samotné je rozděleno do deseti hlavních částí. Nejznámější čtvrtí Los Angeles je již zmiňovaný Hollywood, který leží severozápadně od centra města. V Hollywoodu jsou každoročně udělovány filmové ceny Oskar. Nachází se zde také takzvaný Walk of Fame, tedy chodník slávy.
V centru města stojí mrakodrapy, z nichž nejvyšší je US Library Tower. Zbytek města je tvořen rodinnými domy, takže obyvatelé L. A. tráví dojížděním do práce průměrně dvakrát tolik času, co obyvatelé jiných amerických měst.