USA - United Nations Organization Building

Na samotném břehu řeky East River se mezi 42. a 48. ulicí, FDR Drive a Pátou avenue nachází komplex několika budov OSN.
Sedmihektarový pozemek, na kterém budovy stojí, zakoupil v prosinci roku 1946 John D. Rockefeller mladší za 8,5 milionu dolarů a poté jej daroval Spojeným národům. Rozhodl se tak přilákat Organizaci spojených národů do New York City. Práce na projektu budov byly zahájeny roku 1947 a počátkem 50. let 20. století na plánech pracovalo jedenáct architektů. V červenci 1947 byl vyrovnán zdejší pozemek a 14. září 1948 byla zahájena stavba budovy sekretariátu. Základní kámen stavby byl položen 24. října 1949 a již na jaře 1950 byla dokončena stavba sekretariátu. Budovy ředitelství OSN byly slavnostně otevřeny 9. ledna 1951. Větší agentury zůstal umístěny v Bonnu, Montrealu, Vídni, Ženevě a jinde.
Prosklená budova Sekretariátu je vysoká 154 metrů a má 39 pater. Celé 38. poschodí slouží generálnímu tajemníkovi. Nízkým Konferenčním křídlem je spojena s prohnutou budovou Valného shromáždění. Ta má mírně konkávní sedlovitou střechu. K areálu patří také Knihovna Daga Hammarskjölda. Je pojmenovaná po bývalém generálním tajemníku OSN, který zahynul při leteckém neštěstí v Kongu.
OSN používá vlastní telefonní předvolbu. Na poště v areálu je také možno koupit speciální poštovní známky OSN, které platí pouze uvnitř areálu. V obchodě s uměleckým zbožím jsou k dostání originální výrobky z celého světa. Také vnitřní prostory budov jsou vybaveny mnohými uměleckými díly z různých členských států. Ve vyhrazeném čase a po předchozí rezervaci mají návštěvníci možnost navštívit restauraci pro delegáty Delegates’ Dining Room.