USA - USS Intrepid

Dne 7. prosince 1941 zaútočili Japonci na americký přístav Pearl Harbor. Američané chystali krutou odvetu a její součástí se stala také letadlová loď USS Intrepid. Tato 270 metrů dlouhá loď byla vypuštěna 26. dubna 1943. Po výcviku v Karibském moři byla 3. dubna 1943 odeslána do San Francisca a později na Hawaii. Dne 10. ledna 1944 dorazila loď do přístavu Pearl Harbor a byla připravena na invazi Marshallových ostrovů. Již 16. ledna téhož roku Intrepid opustil spolu s dalšími loděmi Pearl Harbor a 29. ledna přepadl souostroví. Při razii bylo zničeno všech 83 japonských letadel. O dva dny později letadla z Intrepidu bombardovala Ennuebig Island. Poté Intrepid zamířil do Truku, japonské základny ve středu Mikronésie. V noci ze 17. února 1944 byla vzdušným torpédem poškozena čtvrtina pravého boku lodi. Došlo k zaplavení některých oddělení a bylo nutné vrátit se do přístavu. Do Pearl Harboru loď dorazila 24. února 1944. Po opravách se Intrepid plavil podél západního pobřeží USA. V červnu téhož roku již byl připraven k boji a proto se na další 2 měsíce odebral do Pearl Harboru a poté na Marshallovy ostrovy. Intrepid na Japonce udeřil 6. a 7. září a palba byla soustředěna na přistávací plochy a dělostřelectvo. Další den se loď přepravila k Filipínám a 9. a 10. září 1944 udeřila na Mindanao. Po nájezdech na základny ve Visayan Sea mezi 12. a 14. zářím 1944 se 17. září vrátila zpět do Palausu. Dne 20. října téhož roku letěla letadla z Intrepidu na pomoc, když se Japonci zoufale snažili udržet si Filipíny. Ráno 24. října letadla z Intrepidu ostřelovala vlajkovou loď admirála Kurity, ale již o dvě hodiny později čelila protileteckému útoku. Následovaly boje, při kterých se letadlům z Intrepidu podařilo zničit mnoho japonských lodí. Když 30. října 1944 udeřil na Intrepid letec kamikadze, mírně loď poničil. Ta přesto dále pokračovala na Filipíny. Krátce po poledni 25. listopadu však zaútočila na Intrepid dvě letadla kamikadze, která loď značně poničila a zabila několik lidí. Jelikož bylo nutné provést rozsáhlé opravy, zamířil další den Intrepid zpět do San Francisca, kam doplul 20. prosince 1944. Zpět v boji byla loď již v polovině února 1945. Letadla z lodi zaútočila na zbytky japonského loďstva včetně dvou větších lodí. Následovaly různé další boje a při náletu 16. dubna 1945 byl Intrepid poničen japonským letcem kamikadze u Okonawy. Při útoku zahynulo také několik námořníků. Během méně než hodiny však byl požár uhašen a za 3 hodiny již na lodi opět přistávala letadla. Následující den zamířila loď přes Ulithi a Pearl Harbor do přístavu v San Franciscu, kam za účelem oprav doplula 19. května 1945. V prosinci 1945 se po skončení války Intrepid vrátil z Japonska do USA. Následovalo několik nevýznamných událostí a dne 4. února 1948 se loď přesunula do zálivu u San Francisca a sloužila jako záložní loď.
Dne 9. února 1952 dostal Intrepid nové pověření a 12. března téhož roku se dostal k Norfolku, kde se měl stát moderní letadlovou lodí. Již 1. října 1952 sloužil opět jako rezerva. Během října roku 1954 byl Intrepid zmodernizován a 13. října 1954 jako první loď v historii vypustil letadlo pomocí parních katapultů a již o dva dny později byl pověřen přesunem do Atlantiku. Po vyděračství ze zálivu Guantanamo roku 1955 se Intrepid se šestým loďstvem přemístil 28. května téhož roku do Středozemí, aby se stal podporou v nadcházejícím komunistickém útoku v Evropě. Na Norfolk se Intrepid vrátil 5. září 1956. Následovala modernizace lodi ve státní loděnici v New Yorku, kdy byl mimo jiné vybaven šikmou palubou. Brzy přišel další výcvik ze zálivu Guantanamo. Intrepid opustil USA v září 1957 aby sloužil organizaci NATO při největším mírovém námořním cvičení v tehdejší historii. Intrepid předvedl, že je bezpečným doprovodem a dokáže vypustit letadla i za velmi nepříznivých podmínek. Další 4 roky se Intrepid pohyboval mezi Středozemím, v Karibském moři a také u atlantského pobřeží Spojených států.
Dne 8. prosince 1961 byl přeřazen k boji proti ponorkám a 10. března 1962 zamířil do loděnice v Norfolku, aby byl upraven pro boj proti ponorkám. Loděnici opustil 2. dubna 1962. Po výcviku byl Intrepid zvolen jako hlavní loď. Intrepid však sloužil také pro vesmírné účely. Dne 24. května 1962 byl Interpid použit jako náhradní plavidlo pro kosmickou kabinu Merkury VII. Brzy následovala další renovace v Norfolku a 23. ledna 1963 byl cvičen pro válku v Karibiku. Koncem února však byla operace přerušena a 23. března 1963 se Intrepid vrátil zpět. Dne 11. června 1964 loď opět opustila přístav a zamířila na moře k výcviku se šestým loďstvem. Ve Středozemí pak pomáhala dohlížet na Sovětské skupiny. Poté operovala u východního pobřeží USA. Počátkem roku 1965 nesl projekt Gemini s první lidskou posádkou a poté nesl kosmickou loď s astronauty zase zpět na Cape Kennedy. Po návratu vstoupil Intrepid do Brooklynské loděnice aby byl opět opraven. V září již byly opravy ze tří čtvrtin hotovy. V červnu roku 1967 se Intrepid vrátil Suezským průplavem do západního Tichého oceánu.
V červenci roku 1982 byl Intrepid otevřen jako Air-Space muzeum v New York City. Jako muzeum slouží USS Intrepid dodnes a těší se velké oblibě.