USA - Rocky Mountains

Národní park Rocky Mountains leží ve Skalistých horách, často nazývaných Skalnaté, anglicky Rocky Mountains nebo Rockies.
Park leží uprostřed státu Colorado v pohoří Frout Range a jeho rozloha je 1.062 km2. Byl založen v roce 1915.
Nalezené stopy ukazují, že člověk navštívil tuto oblast již před 10.000 lety. Park je protnut několika pradávnými indiánskými stezkami, ale lidé zde nikdy trvale nesídlili.
Nejvyšším vrcholem je Longs Peak, který se tyčí do výšky 4.345 metrů. Jeho jméno je odvozeno od majora Stephena Longa, který zdejší oblast prozkoumal okolo roku 1820. Prvý písemně podložený výstup na vrchol podnikl roku 1868 geolog John Wesley Powell se svou výzkumnou skupinou. Obtížnější přístupová cesta na vrchol se nachází na východě hory a má podobu strmého útesu Diamond. Tato výstupová cesta byla poprvé zdolána až roku 1960.
V minulosti zde přechodně žilo asi 500 lidí, převážně zlatokopů, v městě Lulu City. Dnes je z tohoto města, které mělo dokonce hotel, poštu, salon, šicí dílnu a tančírnu, pouze město duchů. Protéká zde malý potůček, který není nic jiného, než pramenící řeka Colorado...
Roku 1976 byl národní park vyhlášen biosférickou rezervací.
Středem parku prochází kontinentální rozvodí. Nachází se zde stovky horských štítů, z nichž 78 přesahuje výšku 3.600 metrů nad mořem a 76 z nich je vyšších než 3.650 metrů. Všechny potůčky, potoky a řeky dosahují na území parku celkové délky 720 kilometrů. V parku se nachází také asi 150 jezer a to i v obrovské nadmořské výšce. Na jihu parku leží dvě velká jezera – Lake Granby a menší Grand Lake. Ve stále zmrzlých částech parku se nachází několik ledovců - Andrews Glacier, Mills Glacier, Moomaw Glacier, Rowe Glacier, Sprague Glacier, Taylor Glacier a Tyndall Glacier.
Na území parku žije bobr, los, muflon, svišť, veverka a vlk. Lze zde narazit také na kojoty, medvěda grizzlyho nebo pumy.
Parkem prochází unikátní vysokohorská silnice US 34 nazvaná Trail Ridge Road dlouhá 75 kilometrů. Mezi Lava Cliffs a Gore Range šplhá až do výšky 3.713 metrů nad mořem. Ze silnice se nabízí obrovské množství výhledů do okolní krajiny. Uprostřed parku se nachází Alpine Visitor Center.
V zimě je mnoho cest v parku uzavřeno. Park byl také místem využívaným pro sjezdové lyžování. Areál Ski Estates Park v Hidden Valley byl provozován v letech 1955 – 1991 asi 8 kilometrů západně od Estes Park. V současnosti je zde populární cross-country lyžování a skialpinismus.