USA - St. Louis

St. Louis je město ležící z větší části v americkém státě Missouri, částečně také ve státě Illinois. Město leží v zátoce vytvořené soutokem řek Mississippi a Misssouri.
Saint Louis je druhým nejlidnatějším městem USA. Žije zde asi 350 tisíc obyvatel a celá metropolitní oblast města má asi 2,6 milionu obyvatel.
V dávné minulosti v oblasti sídlili původní obyvatelé, což zde byli takzvaní stavitelé mohyl. V letech 700 – 1400 se nedaleko budoucího St. Louis nacházelo indiánské sídliště Cahokia. Evropané zdejší oblast navštívili poprvé již v 16. století.
V roce 1673 bylo francouzskými kolonisty založeno město. Bylo pojmenováno po francouzském králi Ludvíku IX, jinak jmenovaným také Louisi.
Město St. Louis bylo založeno 15. února 1764. V roce 1768 se město stalo majetkem Španělů.
V roce 1800 bylo St. Louis vráceno Francii a 30. dubna 1804 bylo území i a městem předáno prezidentovi Thomasu Jeffersonovi a tím také Spojeným státům americkým. Roku 1818 byla v St. Louis otevřena zdejší první univerzita a v roce 1838 byla dokončena římskokatolická katedrála.
Roku 1904 se v St. Louis konaly letní olympijské hry. Na počátku 20. století byla zahájena konstrukce letounu, který byl pojmenován Spirit of St. Louis. Roku 1927 přeletěl Atlantský oceán. V letech 1963 – 1965 proběhla výstavba památníku Gateway Arch, který svým vysokým obloukem připomíná bránu na americký západ.
Uprostřed města leží Jefferson National Expansion Memorial Park. V něm se nachází největší atrakce města, kterou je oblouk postavený podle plánů architekta Eero Saarinena a inženýra Hannskarla Bandela. Gateway Arch je vysoký 192 metrů a je také stejně široký. Má trojúhelníkový průřez. Na vrcholu oblouku je vnitřní vyhlídková plošina, na kterou jezdí ramenem oblouku takzvané kapsule, což jsou maličké „vagónky“ pro pět lidí, kteří se do nich jen stěží vtěsnají.
Mezi další významné stavby patří Court House s 90 metrů vysokou kopulí.