USA - Navajo Bridge

Navajo Bridge je most v americkém státě Arizona nedaleko Lee’s Ferry, který překlenuje řeku Colorado a Marble Canyon. Marble Canyon je nejsevernější část národního parku Grand Canyon. Řeka Colorado se zde zařezává do skal a vytváří soutěsku, ze které se o kus dál stává Grand Canyon. Grand Canyon byl v minulosti velkou překážkou, která znemožňovala přesuny obyvatel a to i po vzniku státu Arizona a Utah.
Před postavením mostu bylo možné řeku překročit v Lee’s Ferry, kde jsou nízké stěny kaňonu a mohl zde být provozován přívoz. Jeho služby však byly nespolehlivé a jeho provoz často ovlivňovalo počasí a záplavy.
Během projektování stavby mostu byla navržena širší vozovka, ale návrh byl nakonec zamítnut, jelikož by bylo nutné zbudovat třetí mostní klenbu. Stavba kovového mostu přes Marble Canyon pak začala 14. června 1927 a do provozu byl dán 15. června 1929.
Most je umístěn 142 metrů nad hladinou řeky Colorado. Ocelový oblouk mostu je dlouhý 188 metrů. Most samotný je dlouhý 254 metrů, široký 27,4 metru a šířka vozovky je 5,5 metru. Hmotnost použité oceli je více než 1 milion kilogramů. Nosnost mostu byla 22,5 tuny, ačkoli legální limit byl až 40 tun. Náklady na stavbu tehdy dosáhly 390 tisíc dolarů.
V roce 1937 byla postavena asfaltová silnice, dnešní Highway 89, jejíž součástí se most stal.
Ve 2. polovině 20. století přestala kapacita mostu postačovat požadavkům. Roku 1990 bylo rozhodnuto, že je potřeba řešit nedostatečnou kapacitu mostu. Původní návrh požadoval rozšíření mostu, ale jako jediné možné řešení se ukázalo nahrazení starého mostu novým. Starý most však byl mezitím zapsán na seznam památek a bylo rozhodnuto ponechat ho pro pěší použití. Měl tedy vzniknout most zcela nový v sousedství mostu starého, přičemž požadavkem bylo, aby byl vzhledově stejný, jako jeho předchůdce. Stavba nového mostu byla zakončena 14. října 1994. K jeho slavnostnímu otevření došlo roku 1995, tedy 67 let po otevření prvního mostu.
Nový most je umístěn 143 metrů nad hladinou řeky, jeho oblouk má délku 221 metrů, most je 277 metru dlouhý, 27,4 metru široký, přičemž silnice je široká 13,4 metru. Hmotnost použité oceli je 1,8 milionu kilogramů. Náklady na stavbu dosáhly 15 milionů dolarů.
Dodnes je tento most jednou z mála možností, jak překlenout řeku Colorado. Proti proudu řeky je to možné u Glen Canyon Dam, kam je možné dojet po silnici ujetím asi 67 kilometrů. Po proudu řeky je překlenutí řeky a kaňonu možné až přes hráz přehrady Hoover Dam, což je po silnici asi 482 kilometrů!
Z obou mostů je úchvatný výhled na řeku Colorado a Marble Canyon.