USA - El Paso

Město El Paso leží na jihozápadě Spojených států amerických ve státě Texas v El Paso County. Město leží na řece Rio Grande, která odtud teče do Mexika do města Ciudad Juárez, které těsně přiléhá k hranici z druhé strany. Nad městem se tyčí Juárez Mountains, tedy Juárezské hory. Nadmořská výška města je 1.140 metrů. Město zaujímá rozlohu 648.8 km2.
Podle archeologických průzkumů byl region osídlen před tisíci let.
První Evropan, který přišel do blízkosti dnešního El Pasa byl Španěl Don Juan de Oñate. Dnešní Ciudad Juárez, jinak také El Paso del Norte, vzniklo roku 1659. Zemědělská produkce měla probíhat na severním břehu řeky na území dnešního El Pasa. V roce 1680 proběhla vzpoura, která zničila kolonie v severním Novém Mexiku, a El Paso se stalo základem správy tohoto území.
V roce 1804 navštívili oblast američtí obchodníci. První podnikání v oblasti zemědělství bylo zahájeno roku 1825. Roku 1836 proběhla Texaská revoluce. Až do roku 1836 nebylo zdejší území považováno za součást Texasu. Oficiálně proběhlo vypořádání, které rozdělilo město na starou část El Paso del Norte, tedy Ciudad Juárez, a a na americké El Paso. Rodina Stephenson-Azcárate dala vybudovat kapli, kterou nechal posvětit arcibiskup Durango. V březnu 1850 vzniklo El Paso County. Prvním sídlem se stalo San Elizario. Během Občanské války Texas vystoupil z Unie a vstoupil do Konfederace amerických států. Konfederace byla podporována zdejšími obyvateli. Po skončení války začal růst počet obyvatel města. Téměř 100 km2 pozemků zde vlastnili indiáni Tigua. Roku 1874 prošel zákon, který je pozemků zbavil, a parcely přešly do vlastnictví Američanů. S příchodem železnice roku 1881 začal růst počet obyvatel města. Roku 1890 zde žilo 10.000 lidí. Přišli sem všichni – dělníci, hazardní hráči, kněží, podnikatelé, prostitutky i vrazi. Dne 14. dubna 1881 proběhla přestřelka nazvaná Čtyři mrtví během pěti sekund. Sídlo El Paso County bylo přesunuto do Yslety. Roku 1883 proběhly volby nového města El Paso County. Volby byly zpochybňovány, jelikož byly započítány hlasy ve výši třínásobku počtu voličů. Roku 1883 bylo přemístěno do El Pasa. Roku 1888 bylo jméno El Paso del Norte změněno na Ciudad Juárez.
Až do 1. světové války se dařilo hazardu a prostituci. Pak byly tyto aktivity zakázány, ale s úspěchem pokračovaly na opačné straně hranice v Ciudad Juárez. Roku 1910 začala Mexická revoluce. Boje probíhaly i v Ciudad Juárez a občas zbloudilá střela zabila i civilistu v El Pasu. V lednu 1914 byl pověřen generál John Joseph Pershing dozorem nad státní hranicí. V roce 1914 byla založena The Texas State School of Mines and Metallurgy. Ve 20. a 30. letech 20. století se El Paso stalo centrem místních a později dobře známých podniků. Roku 1930 byl otevřen první výškový hotel v El Pasu. Dne 12. října 1930 bylo otevřeno Divadlo Plaza. Po 2. světové válce se začalo město rychle rozvíjet. Roku 1963 přenechaly Spojené státy americké Mexiku Chamizal, území, o které země vedly dlouhé spory. Roku 1967 zde byla založena univerzita.
El Paso je šesté největší město ve státě Texas a 22. největší město ve Spojených státech amerických. Žije zde přes 600 tisíc obyvatel. Spolu s městem Ciudad Juárez má El Paso přes 2 miliony obyvatel, je tedy zřejmé, že El Paso je menší.
Ve městě se nachází mnoho muzeí, například Holocaust Museum, Museum of Archeology, Museum of Art, Musem of History, National Border Patgrol Museum nebo Railroad & Transportation Museum. Najdeme zde také divadla – Abraham Chavez Theatre a Plaza Theatre. El Paso má několik parků a vlastní zoologickou zahradu.