Mexiko - Tijuana

Tijuana je město ležící na severozápadě Mexika, ve státě Baja California Norte. Je největším městem tohoto státu.
Tijuana těsně přiléhá k hranicím Spojených států amerických. Oba státy od sebe odděluje plot s ostnatým drátem. Tijuana je nejvýznamnějším styčným bodem Mexika se Spojenými státy americkými. Hraniční přechod ze San Diega do Tijuany představuje pouze turniket. V opačném směru probíhají poměrně přísné kontroly. Hranici mezi Tijuanou a San Ysidrem ročně překročí 40 milionů lidí, což z tohoto hraničního přechodu dělá nejrušnější na zemi. Poloha Tijuany až na samotné hranici dělá z města překladiště nebo tranzit pro přepravu drog i uprchlíků.
V historii bylo v různých záznamech uváděno mnoho různých podob, například La Tia Juana, Teguana, Ticuan, Tiguana, Tijuan, Tijuana, Tiuana nebo Tiwana.
Jako první na toto území dorazil roku 1542 objevitel Juan Rodríguez Cabrillo. Oblast zmapoval v roce 1602 Sebastián Vizcaíno. V roce 1769 upořádal Juan Crespí informace a údolí nazval Tijuana.
Roku 1848 byla ukončena americko-mexická válka. V konečném důsledku přišlo Mexiko o velkou část území dnešní Kalifornie. Tijuana se tak ocitla na hranici dvou států. Roku 1889 začalo být území městsky osídlováno a 11. července 1889 bylo založeno město Tijuana. Rozvoj města se odvíjel od cestovního ruchu. Na konci 19. století sem začali přicházet turisti za účelem zábavy.
Turisti sem za obchodem a zábavou přicházeli i na počátku 20. století. Obzvláště pak ve 20. letech, kdy byla na území USA vyhlášena prohibice, což do Tijuany přivedlo za legálním alkoholem mnoho návštěvníků. Hlavní třída Avenida Revolución se stala centrem heren, hotelů a restaurací. Roku 1928 byl otevřen Agua Caliente Touristic Complex s hotely, lázněmi i kasiny. Roku 1935 však byly hazardní hry zakázány, herny zmizely a turistický komplex byl uzavřen. Později se z něj stala škola. Se zvyšováním počtu turistů se v Tijuaně zvyšoval také počet mexických obyvatel, kteří sem přicházeli s vidinou lepšího živobytí. Počet obyvatel města vzrostl od roku 1940 do roku 1950 třikrát, až na 65.000 lidí. V 50. letech 20. století však přišel pokles cestovního ruchu a město se snažilo různými atrakcemi přilákat více návštěvníků.
Metropolitní oblast Tujuany je šestá největší v Mexiku. Žije zde asi 1,3 milionu obyvatel.
Městem protéká Río Tijuana, tedy řeka Tijuana. Je 195 kilometrů dlouhá. Hlavní ulicí Tijuany je Avenida Revolutión. Nachází se zde obrovské množství bazarů a tržišť, ale také žebráků a žebrajících dětí. Nachází se zde krásné pláže.
Město má, především ve své části přiléhající k hranicím s USA, nespočet zubních ordinací. Zubaři jsou zde kvalitní a levní, což sem láká americké pacienty, pro které je v USA zubní péče velmi drahá.
Ve městě se nachází letiště, na které se při přistání nalétává směrem od severu, od San Diega, nad plotem, který oba státy odděluje.