USA - Beaver Creek

Beaver Creek je obec ležící v americkém státě Colorado v okrese Eagle, kousek od dálnice US Highway 6, jižně od obce Avon a asi jen 27 kilometrů od světoznámého Vailu. Leží v nadmořské výšce asi 2.500 metrů.

Jako první se v údolí na území dnešního Beaver Creeku usadil George Townsend roku 1881.

Území Beaver Creeku bylo osídleno roku 1951. Roku 1972 koupilo zdejší pozemky město Vail, kde se již v té době nacházel hojně navštěvovaný lyžařský areál, a začal plánovat výstavbu lyžařského areálu. První podobu Beaver Creeku představil Pete Seibert, spoluzakladatel a bývalý majitel Vail Resortu. V Beaver Cereeku a okolních areálech se měly roku 1976 konat i zimní olympijské hry, ale pořadatelské město Denver od svého záměru roku 1972 ustoupilo a plány na výstavbu Beaver Creeku se zhroutily. Když však ropný magnát Harry Bass koupil Vail Resort, zaměřil se Seibert na výstavbu Beaver Creeku. Ten byl vystavěn velmi honosně ve stylu evropských lyžařských areálů jako je italská Cortina d’Ampezzo nebo švýcarský St. Moritz, s pěší zónou, eskalátory k lanovkám, mnoha ubytovacími zařízeními a s předpokladem, že majitelé nemovitostí je budou kvůli nutnosti příjmu pronajímat. Areál byl poprvé otevřen v sezóně 1980 – 1981 a lyžaři ho mohli prvně navštívit 15. prosince 1980. Areál se rozprostíral na ploše 1,72 kilometru čtverečních. Bylo zde 28 sjezdovek a 4 lanovky. Roku 1982 bylo v Beaver Creeku otevřeno golfové hřiště. Většina ubytovacích kapacit však zůstávala prázdná, protože jejich majitelé nepotřebovali peníze z jejich pronájmu. Areál byl kvůli nedostatku financí roku 1985 prodán a o několik let později byl vyhlášen bankrot. Roku 1989 však hostil sousední Vail Mistrovství světa v alpském lyžování, čehož Beaver Creek využil, a o deset let později, roku 1999 se ve Vailu konalo další mistrovství. Při té příležitosti byla otevřena sjezdovka Birds of Prey, která je uznávaná jako jedna z nejtěžších sjezdů Světového poháru.

V současné době je Beaver Creek Resort spolu s lyžařskými areály Breckenridge a Keystone vlastněn a provozován Vail Resortem. Lyžařům jsou zde dostupné 4 hory – Arrowhead Mountain, Beaver Creek, Grouse Mountain a Larkspur Bowl. Lyžařská oblast zaujímá rozlohu 7,35 kilometru čtverečních a nachází se zde 149 sjezdovek, z čehož je jen 19 % určeno pro začátečníky, 43% pro pokročilé lyžaře a zbylých 38% pro experty. Nejdelší sjezdovka nese název Centernnial. Nachází se zde také 4 snowparky. Sjezdovky jsou obsluhovány sedmnácti přepravními zařízeními s přepravní kapacitou 32.500 osob za hodinu, z čehož jsou 2 kabinové lanovky, 10 expresních čtyřsedaček, 2 třísedačky a tři dvousedačky. Dolní stanice nejníže položených lanovek leží v nadmořské výšce 2.555 metrů, horní pak ve výšce 3.488 metrů. Areál tak nabízí neuvěřitelné převýšení 1.233 metrů. Beaver Creek je pravidelným hostitelem závodů světového poháru. Roku 2015 bude Beaver Creek spolu s Vailem poprvé v historii oficiálním hostitelem Mistrovství světa v alpské lyžování.

Návštěvníci mohou v létě vyzkoušet golf, zajezdit si na kole, vyrazit na pěší výlety do okolí a mnoho dalšího. Koná se zde také mnoho kulturních či sportovních akcí a četné závody, například běžecký „US Half Marathon“ nebo cyklistický „Ultra 100 Mountain Bike Race“.

Beaver Creek byl domovem amerického prezidenta Geralda Forda a jeho ženy Betty. Žil zde také Steve Fossett, dobrodruh a držitel desítek světových rekordů.