USA - Six Flags Great Adventure

Six Flags je největší řetězec zábavních parků na světě. Firma má sídlo v New Yorku a provozuje 30 zábavních a vodních parků. Z nich celkem 24 jich nese název Six Flags. Jméno je odvozeno ze šesti vlajek, které v historii vlály v Texasu. Jedná se o vlajku Španělska, Mexika, Francie, republiky Texas, Konfederace států Ameriky a Spojených států amerických. První park této společnosti byl otevřen roku 1961 v Texasu v Arlingtonu a nesl jméno Six Flags Over Texas.
Six Flags Great Adventure je zábavní park nacházející se ve státě New Jersey v Jackson Township. Kromě samotného zábavního parku se zde nachází také safari Six Flags Wild Safari, kde je možné spatřit slony, žirafy, opice a mnohá další zvířata. V blízkosti parku se nachází také vodní park Six Flags Hurricane Harbor.
Park byl otevřen roku 1974 Warnerem LeRoyem. V té době se v parku nacházelo několik ocelových horských drah, o kterých bychom po shlédnutí dnešního parku řekli, že jsou malé. Jedna z nich, The Runaway Train (dnes The Runaway Mine Train) funguje dodnes. Jede maximální rychlostí 61 kilometrů za hodinu. Dále zde byly dva log flume, tucty točících se atrakcí a různé show. Roku 1974 bylo také otevřeno přilehlé safari. V roce 1979 byla otevřena horská dráha Rolling Thunder. Nabízí výšku 29 metrů a rychlost 90 kilometrů za hodinu.
Roku 1981 byla postavena vodní atrakce Congo Rapids a o dva roky později volný pád Stuntman’s Freefall. Dne 11. května 1984 postihla park pohroma v podobě nehody na atrakci Haunted Castle. Nedopatřením byl během jízdy zapálen pěnový nárazník a kvůli této nehodě lehla popelem celá atrakce a při požáru zemřelo osm mladých lidí. Požár jako by rozpoutal vlnu méně či více záhadných nehod, při nichž byli zraněni nebo usmrceni dělníci či hosté. Jaro roku 1989 přineslo horskou dráhu Great American Scream Machine, která je vysoká přes 52 metrů a jede rychlostí téměř 110 kilometrů za hodinu.
Na jaře roku 1993 byla postavena 32 metrů vysoká horská dráha Batman the Ride, která jede rychlostí až 80 kilometrů za hodinu. V roce 1996 byla postavena Skull Mountain. O rok později byly postaveny společně dvě horské dráhy Batman & Robin: The Chiller, které však byly oficiálně zpřístupněny až na jaře roku 1998. Jejich výška odpovídá 20 patrům a rychlost přesahuje 112 kilometrů za hodinu. Dne 2. dubna 1999 byla zprovozněna oblíbená Medusa, která je vysoká 43 metrů a dosahuje rychlosti přes 98 kilometrů za hodinu.
Roku 2000 byl otevřen vodní park Six Flags Hurricane Harbor. Dne 7. dubna 2001 byla otevřena horská dráha Nitro, která je dlouhá přes 1,5 kilometru, sahá do výšky 70 metrů, což odpovídá 23 patrům, a dosahuje rychlosti 129 kilometrů za hodinu. Roku 2003 Superman-Ultimate Flight. Atrakce je vysoká 35 metrů a nabízí rychlost 96 kilometrů v hodině. Atrakce se pokouší o simulaci létání, takže se jede hlavou napřed. Roku 2005 byla postavena tématická oblast Golden Kingdom s ocelovou horskou dráhou Kingda Ka, která byla otevřena 20. května 2005. Byla postavena podle svého předchůdce Top Thrill Dragster, který stojí v parku Cedar Point. Kingda Ka je však „lepší“ – je vysoká 139 metrů, což odpovídá 45 patrové budově, a během tří a půl vteřinového zrychlení dosáhne rychlosti 206 kilometrů za hodinu. Této rychlosti dosahuje díky hydraulickému katapultačnímu systému, který se používá například na letadlových lodích. Je tak nejvyšší a nejrychlejší horskou dráhou na světě a drží zápis v Guinessově knize rekordů. Výstižný je především její slogan: „Too fast to scream, too high to breathe, too big to believe“. Snad právě proto ranní otevírání parku vypadá jako start závodu a ti, kteří přijdou až v průběhu dne, stojí i několikahodinové fronty. To vše, kvůli jízdě trvající 50,6 sekund. Mnozí čekající se však vůbec nedočkají, protože atrakce bývá při jakkoli nepříznivém počasí uzavírána, ačkoli ostatní atrakce zůstávají v provozu až do doby, než s bouřkou přijdou blesky. Některé „šťastlivce“ může potkat takzvaný rollback, při kterém vlak nepřekoná první převýšení a sjede zpět. Poté následuje druhý start. Bezpečnost na atrakci je zajištěna hydraulickým zádržným systémem, který je jištěn bezpečnostním pásem. Dne 12. června 2006 byla otevřena dřevěná horská dráha El Toro, která je vysoká 57 metrů a dosahuje rychlosti přes 112 kilometrů za hodinu.
V průběhu existence parku bylo postaveno mnoho desítek různých atrakcí, které byly v průběhu let také zcela odstraňovány nebo přemisťovány do jiných parků. V současné době však park disponuje 72 atrakcemi, díky čemuž má podle Guinessovy knihy rekordů více atrakcí než jakýkoli jiný park.
Park se skládá z desíti oblastí. První z nich je Main Street, což je vstupní ulice lemovaná obchůdky a restauracemi. Část Fantasy Forest a Old Country obsahuje spíše dětské atrakce a různé stánky, ale sousední Movietown nabízí Barman the Ride, Barman & Robin: The Chille a Stuntman’s Freefall. V části Looney Tunes Seaport stojí vodní atrakce Congo Rapids a horská dráha Nitro. Součástí Lakefrontu je zajímavá atrakce Skull Mountain. Sousední Bugs Bunny National Park je nejmenší část parku, která je věnována dětem. Velký prostor zaujímá Frontier Adventures, kde se nachází Log Flume, Runaway Mine Train a poněkud v ústraní slavná Medusa. Hned vedle se nachází část nazvaná Plaza del Carnaval, kde stojí starší horská dráha Rolling Tunder a zcela nová El Toro. Sousední část se jmenuje The Golden Kingdom a je nejnovější. Nachází se zde výběhy s bengálskými tygry jménem Balin, Faruk, Hara a Chandi. Kromě dětských atrakcí zde stojí slavná Kingda Ka. Poslední částí parku je Boardwalk, u které se nachází horská dráha Great American Scream Machine a Superman-Ultimate Flight.