USA - Yellowstone

Většina národního parku Yellowstone leží v americkém státě Wyoming, zbytek v Montaně a Idaho. Byl založen roku 1872 prezidentem Ulyssem Simpsonem Grantem a je tak nejstarším národním parkem na světě.
Park zaujímá plochu 8.987 km2. Na území parku se nachází obrovské množství pramenů a asi 110 vodopádů. Největším jezerem parku je Yellowstonské jezero na jihovýchodě parku, které vzniklo po ústupu ledovců asi před 12 tisíci lety. Hladina jezera leží v nadmořské výšce 2.357 metrů a dosahuje hloubky až 91 metrů. S rozlohou 355 km2 je největším ledovcovým jezerem Severní Ameriky.
Parkem protéká řeka Yellowstone, která byla pojmenovaná podle vysokých žlutých skal, které tvoří kaňon řeky hluboký až 366 metrů. Na řece je několik vodopádů, z nichž největší je Lower Falls u Canyon Village na východě parku. Je vysoký 94 metrů. Nedaleko se nachází také druhý vodopád Upper Falls. Ve východní části parku najdeme také jednu z gejzírových oblastí – Mud Volcano Area. Nachází se zde napří-klad gejzír Churning Caldron.
Další vodopád nazvaný Tower Fall najdeme na severovýchodě parku.
Na severu parku se nachází Mammoth Hot Springs, tedy Mamutí horké prameny. Jde o unikátní kaskády a terasy. Dešťová voda se několik metrů pod povrchem střetává s horkým magmatem a z vody se pak uvolňuje travertin, který vytváří terasy. Většinou je travertin, a tedy i terasy, bílý, ale působením oxidů železa bývá zbarven také do béžova či do hněda, případně působením bakterií a řas do hněda, oranžova, zelena či žluta.
Další gejzírová oblast se nachází na západě parku – Norris Geyser Basin. Zde se nachází například současný největší gejzír Steamboat, tedy Parník. Spatřit ho je však velmi obtížné, jelikož tryská nepravidelně – po čtyřech dnech i po 50 letech...
Typické pro tento národní park jsou bublající bahenní sopky a vývěry horkých plynů, což se plně ukazuje na jihozápadě parku. Zde se nachází tři hlavní gejzírové oblasti – Lower Geyser Basin, Midway Geyser Basin a Upper Geyser Basin. První jmenovaná Lower Geyser Basin se vyznačuje z dálky viditelným dýmem. V její blízkosti se nachází také Great Fountain Geyser. Na Midway Geyser Basin najdeme například Grand Prismatic Spring, jezero s různobarevnými usazeninami, Opal Pool, tedy úchvatné tyrkysové jezírko, nebo Excelsior Geyser.
Nejrozsáhlejší je oblast Upper Geyser Basin. Zde se nachází Giant Geyser, tedy Obří gejzír. Ten byl v minulosti největším gejzírem, tryskal až do výšky 76 metrů, ale v roce 1955 erupce přestaly. Nejznámějším gejzírem této oblasti i celého parku je Old Faithful, který je přesný jako hodinky – tryská průměrně každých 64,5 minut do průměrné výšky 40 metrů. Maximální výška gejzíru byla 56 metrů. Z dalších úchvatných přírodních úkazů jmenujme například pestrobarevné jezírko Beauty Pool nebo tyrkysové Doubled Pool. Nejkrásnější jezírko oblasti je Morning Glory Pool. Nachází se zde také desítky menších či větších gejzírů, například Sawmill Geyser nebo Spasmodic Geyser.