USA - Shenandoah

Národní park Shenandoah leží ve Spojených státech amerických, ve státě Virginia. Leží asi 100 kilometrů západně od hlavního města Washingtonu DC. Jméno Shenandoah v překladu znamená Řeka z vysokých hor. Národní park chrání pohoří Blue Ridge Mountains.
V dávné minulosti zde sídlily menší indiánské kmeny.
Asi od 17. století sídlili na území národního parku kolonisté, kteří zde hospodařili na farmách. První trvalí obyvatelé sem přišli počátkem 18. století.
V 19. století se obyvatelstvo z údolí pomalu přesouvalo výše do hor za novou a novou půdou. Docházelo tím k rozsáhlému kácení lesů. Zdejší území bylo za občanské války velmi strategické a až neskutečně často dobývané. Celkem sedmdesátkrát přešlo území do rukou protivníka. Roku 1864 se zde odehrála bitva, které se zúčastnili dokonce i čtrnáctiletí studenti vojenské školy Virginia Military Institute.
Na počátku 20. století zatoužili zdejší obyvatelé po moderních vymoženostech, které jim život zde nemohl poskytnout, a začali odcházet do větších měst. Zdejší půdu časem odkoupila vláda a rohodla se založit zde národní park. Kongres roku 1926 o zřízení národního parku rozhodl. Obyvatelstvo park opouštělo většinou rádo, ale našli se i ti, kteří si život zde oblíbili, a území národního parku nechtěli opustit. Zatímco někteří byli vystěhováni násilím, někteří měli právo zde zůstat až do své smrti. Plně ustanoven byl národní park 26. prosince 1935. Po zřízení parku bylo zahájeno zalesňování vykácených oblastí a bourání starých budov. Roku 1979 zemřela ve věku 92 let poslední obyvatelka národního parku Annie Lee Bradley Shenk.
Park má rozlohu 805 km2. Západní částí parku protéká údolím řeka Shenandoah River. Východní část parku je kopcovitá. Po hřebeni kopců prochází parkem vyhlídková silnice Skyline Drive, která je dlouhá 169 kilometrů.
V parku se nachází velké množství stezek, celkem asi 800 kilometrů. Jedním z cílů turistů je vrchol hory Old Rag Mountain. V parku se nachází několik vodopádů. Nejvyšší je Overall Run vysoký přes 28 metrů. Další je Whiteoak Canyon s výškou 26 metrů, South River Falls s výškou 25 metrů nebo Lewis Falls vysoký 24,5 metru. Z dalších vodopádů jmenujme Dark Hollow Falls, Rose River, Doyles River Falls, Jones Run Falls nebo Cedar Run. Dodnes jsou na území parku k vidění rozpadlé usedlosti, ruiny kostelů a zarostlé hřbitovy. Na severu Shenandoah Valley se nachází vápencový kras s mnoha jeskyněmi. Největší z nich je Luray Caverns.