USA - Orlando
Orlando je největší vnitrozemské město Floridy, které se přezdívá Orange Country. Zároveň je největším centrem pro rodinnou zábavu na celém světě.Roku 1850 žilo v tehdejším městečku Jernigan 814 obyvatel. Město tehdy bylo pojmenováno po osadníkovi a chovateli dobytka Aaronu Jerniganovi, který získal půdu podél jezera Holden. Snad roku 1866 se poprvé objevilo jméno Orlando. Jméno pravděpodobně bylo odvozeno od vojáka jménem Orlando Reeves, který ve zdejší oblasti zemřel. V 19. století v oblasti proběhly tři války, které odsud vyhnaly velkou část obyvatel. Až rekonstrukce města způsobila populační explozi, která vedla až k začlenění města roku 1875. Následoval velký rozvoj citrusového průmyslu v letech 1875 – 1895, který zastavily až obrovské mrazy na přelomu roku 1894 a 1895.
Roku 1900 žilo ve městě 4.505 obyvatel. Roku 1920 se začalo město rozrůstat a ceny pozemků pomalu rostly. Stejně tak pomalu narůstal počet obyvatel.
V roce 1965 Walt Disney zveřejnil své plány postavit Walt Disney World. Jeho původním záměrem bylo Miami nebo Tampa, ale od záměru kvůli velkým výkyvům počasí upustil. Ještě roku 1970 bylo Orlando poklidným farmářským městečkem. V témže roce však bylo z části bývalé letecké základny postaveno mezinárodní letiště a v říjnu roku 1971 byla otevřena první část Walt Disney World. V roce 1974 byla oficiálně uzavřena zbylá část vojenské základny. Roku 1988 byla postavena The SunTrust Center. Jedná se o nejvyšší budovu ve městě, která dosahuje výšky 134 metrů.
Roku 2005 přesáhl počet obyvatel 200.000. V současnosti je Orlando mimo jiného sídlem druhé největší univerzity na Floridě.
Ve městě se nachází četná místa pro kulturní vyžití. Patří mezi ně například muzea. Z nejznámějších můžeme jmenovat Cornell Fine Arts Museum, Orlando Museum of Art nebo The Morse Museum of American Art. Muzeum Ripley’s Believe It Or Not, tedy Věřte nevěřte, vypadá tak, že návštěvník musí každou chvíli spadnout. Na své si zde přijdou také milovníci flóry, protože ve městě se nachází botanická zahrada Harry P. Leu Botanical Gardens nebo World of Orchids, tedy Svět orchideí. Za návštěvu stojí také Central Florida Zoological Park.
Nejpopulárnější ulicí Orlanda je slavná Church Street Station, kde se nachází četná nákupní centra, noční podniky i odpočinkové zóny. Nachází se zde také dům hrůzy Terror on Church Street. Jeho návštěvu však lze doporučit pouze silnějším povahám. Další podobnou atrakcí ve městě je Skull Kingdom Atraction.
Jak již domy hrůzy napovídají, zdejší oblast je především obrovskou továrnou na zábavu. Miliony lidí ročně přijíždějí do Orlanda proto, aby navštívili areál Walt Disney World. Ten se skládá ze čtyř samostatných zábavních parků. Nejnavštěvovnajší je nepochybně park Magic Kingdom, ve kterém lze nalézt Mickey Mouse, kačera i všechny ostatní známé postavičky. Dalším parkem je Animal Kingdom, který je zaměřený na zvířata a nachází se zde dokonce safari se slony, žirafami a mnoha dalšími zvířaty. Parky Epcot i MGM Studios jsou zaměřeny na techniku.
Podobnými parky jsou také dva zábavní parky Universal Studios. Starší se nazývá Universal Park, ve kterém se nenachází četné atrakce plné filmových efektů, triků a různé 3D filmy. Novější park je Adventure Island, který je plný pohádkových motivů a akčních hrdinů.
U Orlanda se nachází také tři vodní parky Walta Disneyho. Nejlepší z nich je Blizard Beach, jehož součástí je i atrakce Summit Plummet, která návštěvníka vystřelí do hloubky 36 metrů rychlostí 50 mil za hodinu. Nachází se zde i mírnější atrakce jako například vodní slalom nebo jízda na uzavřeném raftu. Součástí parku Typhoon Lagoon je například deštný prales, bazén na surfování a žraločí útes na šnorchlování mezi tropickými rybami. Třetím a nejméně zajímavým parkem je River Country.
V Orlandu jsou však i další vodní parky, například Wet’n Wild. Je to park plný vodních drah, skluzavek a bazénů. Jeho nejlepší atrakcí je sedm pater vysoká Bomb Bay a také téměř kolmá skluzavka Der Stuka.
Pro příznivce mořského světa je v Orlandu připraven Sea World, jehož součástí je několik atrakcí, například Dolphin Pool nebo Journey to Atlantis, což je první horská dráha v parku. Je z části horskou dráhou a z části vodní skluzavkou a její součástí je pád do hloubky 18 metrů. Zajímavá je také Penguin Encounter, která se pokouší napodobit Antarktidu se spoustou tučňáků. Atrakce Shamu Adventure Show začíná začíná filmem, po kterém následuje show kosatek. Terrors of the Deep zahrnuje procházku skleněným tunelem, ze kterého jsou k vidění okolo plující žraloci a atrakce Wild Arctic nabízí pohled na mrože a lední medvědy a simulovaný let vrtulníkem arktickou vichřicí.
Asi hodinu jízdy, respektive 40 mil od Orlanda se nachází John F. Kennedy Space Center, odkud startovalo mnoho raketoplánů, které se svými misemi zapsaly do dějin lidstva. Necelou hodinu a půl od Orlanda je vzdálená slavná Dakota Beach, která je vhodná k odpočinku po náročných návštěvách zábavních parků.