Thajsko - Ayutthaya

Ayutthaya (อยุธยา), celým jménem Phra Nakhon Si Ayutthaya (พระนครศรีอยุธยา) je bývalé hlavní město Siamu, dnešního Thajska. Leží asi 85 kilometrů severně od hlavního města Bangkoku a je hlavním městem provincie Ayutthaya. Centrum města se rozprostírá na soutoku tří řek Chao Phraya, Lopburi a Pa Sak.

Město bylo založeno roku 1350 a stalo se hlavním městem Siamu, čímž nahradilo město Sukhothai, které bylo hlavním městem do té doby.

Ayutthaya těžila ze své výhodné poloze na obchodních stezkách mezi Čínou, Indií a Malajsií. Koncem 17. století dokonce měla přes 1 milion obyvatel a byla tak největším městem světa.

Roku 1767 Ayutthayu napadli Barmánci. Město vyplenili a vypálili. Zkázu částečně přečkaly pouze zděné stavby, což byly pouze kláštery a stúpy. Ostatní stavby byly dřevěné a při barmském vpádu lehly popelem. Tím skončilo 417 let dlouhé období, po které byla Ayutthaya hlavním městem Siamu a sídlem celkem 33 siamských králů.

Na místě dnešního města se nachází takzvaný Historický park Ayutthaya, který byl roku 1991 zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Nejvýznamnější památkou je chrám Wat Phra Si Sanphet. Jde o takzvaný Velký palác, který sloužil jako sídlo krále. Do dnešních dní se zde dochovaly tři velké čedi (pagody, stúpy), které soužily pro uložení ostatků králů. Ze samotných paláců se bohužel dochovaly pouze základy. Stejně tak zdejší pozlacená socha Buddhy, která byla 16 metrů vysoká, byla při vpádu Barmánců zničena a 250 kilogramů zlata se stalo válečnou kořistí Barmy.

Hned vedle Wat Phra Si Sanphet se nachází chrám Vihaan Phra Mongkhon Bophit, který byl v minulosti stržen a poté zrekonstruován. Dnes se v něm nachází jedna z největších bronzových soch Buddhy v Thajsku, která měří 17 metrů. Původní socha byla roku 1706 při požáru způsobeném bleskem zničena, následně opravena a pak při vpádu Barmánců roku 1767 opět zničena.

Významnou památkou je také Wat Mahathat. Byl postaven roku 1374 a šlo o nejdůležitější chrám Siamu. Konaly se v něm královské obřady. V hlavní čedi je ukryta Buddhova relikvie. Roku 1767 Barmánci při svém vpádu všem sochám Buddhy urazili hlavy. Jedna z nich, která se snad nacházela v zemi, se dostala na povrch spolu s kořeny stromu. Nyní je Buddhova hlava v kořenech stromu zarostlá a je největší atrakcí Ayutthaye.

Další památkou města je chrám Wat Ratchaburana, někdy uváděný jako Wat Ratburana, který nechal v 15. století postavit král Borom Rachathirat II. na místě souboje jeho dvou bratrů, kteří se zde utkali o trůn a v boji oba zahynuli. Součástí chrámu je velmi vysoký prang, tedy typická věžovitá stavba. V jeho interiéru se nachází krypta s původní freskou. Bohužel zdejší zlaté předměty byly roku 1957 odcizeny.

V chrámu Wat Lokkayasutha se nachází 42 metrů dlouhá socha ležícího Buddhy. Socha atypicky znázorňuje Buddhu v pozici boje s démonem Rahu. Původně stála pod střechou, ale stavba byla při vpádu Barmánců zničena a dodnes se dochovaly pouze sloupy.

Na břehu řeky Chao Phraya se nachází chrám Wat Chai Wattanaram z let 1630 – 1650. Ještě na konci 70. let 20. století byl chrám obklopen pralesem. Dnes se zde nachází centrální 35 metrů vysoký prang, okolo něj 4 čedi a 120 sedících soch Buddhy.

Mezi ayutthayskými chrámy trochu vybočuje palác Bang Pa-In, který stojí na jezeře a je obklopen fontánami, mosty, rybníčky a zahradami.

Trochu stranou od města stojí chrám Wat Yai Chai Mang Khon. Pochází z roku 1357 a nachází se v něm 7 metrů dlouhá socha ležícího Buddhy.

Dalším chrámem na okraji města je Wat Phu Khao Thong. Zdejší čedi postavil barmský král, ale Thajci ho nezbořili a dochoval se dodnes. Nedaleko stojí King Naresuan Monument, tedy památník krále Naresuana. Ten oslavuje vítězství krále Naresuana nad Barmánci.

Další fotky