Japonsko - Nara

Nara, japonsky 奈良市, je hlavní město stejnojmenné japonské prefektury. Zaujímá rozlohu asi 277 kilometrů čtverečních a má asi 370.000 obyvatel.

Nara byla založena roku 710 a vybudována podle vzoru čínského města Tang Čchang-an, což je dnešní Xi’an (Si-an). Nově vzniklé město bylo pojmenováno Heijo (Heidžó), což znamená „Citadela míru“. V roce 752 byla v chrámu Tōdai-ji odhalena socha Buddhy. Mniši ze zdejších chrámů rychle získávali moc a pokusili se dokonce o sesazení císaře Kammu, který pak roku 784 Naru opustil. Až do roku 794, kdy bylo založeno nové císařské město Kjóto, byla Nara hlavním městem Japonska.

Pomyslnými plícemi města je park Nara-kōen (奈良公園, Nara-kóen), tedy Narský park. Na jeho území žije asi 1.200 kusů jelenů a laní sika. V minulosti byli považováni za posly bohů, dnes jsou částečně ochočení a je možné je krmit k tomu účelu zakoupenými sušenkami sembe.

V Naře se nachází 8 památek zapsaných na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Některé z nich se nachází v areálu Narského parku. Nejvyhledávanější je chrám Tōdai-ji (東大寺, Tódai-dži). Byl založen roku 745 císařem Šómu. Před ním se nachází brána Nandai-mon se dvěma přes 7 metrů vysokými dřevěnými sochami strážců Niō (Nió) ze 13. století. Součástí chrámového komplexu je Daibucu, tedy Velký Buddha. Původní bronzová socha byla zhotovena roku 746. Na počátku 9. století byla poškozena zemětřesením, při kterém přišla o hlavu. Roku 1180 byla socha zasažena požárem, který roztavil hlavu a pravou ruku. Další poškození způsobil požár roku 1567. V období Edo byla socha roztavena a poté znovu zhotovena. Že byla v minulosti vlivem přírodních katastrof několikrát poškozena a dvakrát přišla o hlavu je dnes patrné z rozdílu barvy mezi hlavou a zbytkem těla. Ve sloupu za sochou je u země díra o velikosti 50 cm, což odpovídá šířce nosní dírky. Podle pověsti ten, kdo se touto dírou bez pomoci protáhne, dosáhne v životě osvícení. Socha se nachází v budově Daibucu-den, která je široká 57 metrů a vysoká 48,74 metru. Je označována za největší dřevěnou stavbu světa a pochází z roku 1709, přičemž její předchůdkyně byla ještě o polovinu větší.

V sousedství Tōdai-ji se nachází buddhistické chrám Kaidan-in z roku 754, který byl první a nejvýznamnější japonskou světící síní, nebo chrám Nigatsu-dō (Nigacu-dó) a Sangatsu-dō (Sangacu-dó), který byl postaven roku 729 a je nejstarší stavbou Nary. O něco dál pak stojí šintoistická svatyně Kasuga Taisha (春日大社, Kasuga Taiša), kterou nechala v roce 768 postavit rodina Fudžiwarů. Typické pro tento chrám jsou stovky bronzových a kamenných luceren. V těsné blízkosti chrámu se nachází stáda posvátných jelenů a laní.

V parku najdeme také zahrady Isui-en, Muzeum umění Neiraku, zahrady Yoshiki-en (Jošiki-en) z roku 1918 nebo národní muzeum s cennostmi z chrámu Šósó-in.

V jakémsi výklenku parku se nachází buddhistický chrám Kōfuku-ji (興福寺, Kófuku-dži), který sem byl přestěhován z Kjóta roku 710. Původní komplex měl 175 budov a byl největším narským chrámem, ale vlivem požárů a dalších katastrof se jich dodnes dochovalo pouze 12. Součástí areálu je pětipatrová a třípatrová pagoda, které pocházejí z let 1426 a 1143, přičemž pětipatrová pagoda je druhá nejvyšší v Japonsku. Za návštěvu stojí také síň Tókon-dó z 15. století s výstavou buddhistických soch.

Z dalších významných chrámů jmenujme například prastarý Bjódó-in, Gangódži, Jakušidži nebo Tóšódaidži. Vyhledávaná je také svatyně Kasuga, ke které přiléhá původní prales, nebo zbytky paláce Heijo (Heidžó).

Další fotky