Japonsko - Hiroshima

Hiroshima, japonsky 広島市, česky Hirošima je hlavní město stejnojmenné prefektury rozprostírají se na jihozápadě japonského ostrova Honšú. Jeho jméno je odvozeno od slov „Hiro“, což znamená „široký“, a „šima“, což znamená „ostrov“, v překladu tedy Široký ostrov. Město má asi 1,2 milionu obyvatel.

Delta řeky Ota, tedy oblast dnešního města, byla osídlena již ve 12. století. Místo se nazývalo Gokamura, což znamená „Pět vesnic“, a jeho význam rychle rostl.

Koncem 15. století zde Terumoto Motonari nechal postavit hrad a místo nazval Hiroshima. U hradu v 16. století vzniklo opevněné město.

Ve 2. polovině 19. století sloužila Hiroshima jako základna císařského vojska.

Za 2. světové války byla Hirošima pro svůj výskyt vojenských zařízení, přístavu, letiště a dalších strategických míst častým cílem útoků amerických letadel a nakonec byla vybrána jako cíl pro shození atomové bomby Little Boy, tedy Chlapeček. Stalo se tak 6. srpna 1945 v 8:15 ráno. Bombu shodil bombardér B29 přezdívaný Enola Gay z výšky 580 metrů. Hirošima se stala prvním městem v historii lidstva, na nějž dopadla atomová bomba. Hned při explozi zahynulo 80 tisíc lidí a bylo zničeno 70 tisíc domů. Na následky zranění a nemoci z ozáření zemřelo ještě v témže roce dalších 60 tisíc lidí. Celkový počet obětí byl oficiálně 140 tisíc, ve skutečnosti byl velmi pravděpodobně mnohem vyšší.

Genbaku Dome, anglicky A-Bomb dome, tedy Atomový dóm, postavil roku 1915 český architekt Jan Letzel a sloužil jako Industrial Promotion Hall, tedy Průmyslový výstavní sál. Atomová bomba svržená na město explodovala přímo nad ním, ale budova jako zázrakem výbuch přečkala. Po válce bylo rozhodnuto, že její pozůstatky budou zachovány jako památník. Od prosince roku 1996 je Atomový dóm zapsán na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

Na opačné straně řeky se rozprostírá Peace Memorial Park, tedy Park památníku míru, který je trvalou připomínkou atomového útoku. Nachází se uprostřed města a je plný různých památníků a pomníků. ⬤ Nejseverněji se nachází Atomic Bomb Memorial Mound, tedy Pamětní mohyla obětí výbuchu atomové bomby s popelem asi 1.000 neidentifikovaných obětí a v její blízkosti také Korean Atomic Bomb Memorial, tedy Památník korejským obětem atomové bomby. ⬤ Součástí parku je i Children’s Peace Monument, tedy Dětský památník míru, který připomíná jedenáctiletou Sasaki Sadako. Ta se po onemocnění leukémií v důsledku nemoci z ozáření rozhodla složit 1.000 origami jeřábů, který je v Japonsku považován za symbol dlouhověkosti a štěstí. Byla přesvědčená, že když úkol splní, uzdraví se, ale bohužel zemřela. Její spolužáci jeřáby doskládali a spustili lavinu skládání origami jeřábů na její památku. ⬤ Další památkou je Hiroshima National Peace Memorial Hall for the Atomic Bomb Victims, tedy Hirošimská národní pamětní síň obětí výbuchu atomové bomby. Jde o podzemní prostor, do kterého se sestupuje po spirále a v němž se nachází malá fontána reprezentující čas 8:15, což je čas svržení bomby. V sousední místnosti je malá expozice s fotografiemi a výpověďmi obětí výbuchu.  Hlavní památník je Kenotaf o architekta Kenzó Tanga. Je z betonu a žuly a jsou na něm napsána jména všech známých obětí výbuchu. V jeho pozadí se nachází Flame of Peace, tedy Plamen míru, který bude uhašen, až bude na planetě Zemi zničena poslední jaderná zbraň. ⬤ V jižní části Parku památníku míru se nachází Peace Memorial Museum, tedy Muzeum památníku míru. Představuje historii města, seznamuje s životem obyvatel města za 2. světové války a ukazuje řadu předmětů, které se dochovaly po výbuchu atomové bomby.

Poněkud v pozadí těchto památek stojí hrad Hiroshima-jo (Hirošima-džó). Nechal ho postavit Móri Terumoto roku 1589. Na začátku 17. století se dostal do držení rodu Asano, který ho vlastnil až do poloviny 19. století. Ve městě najdeme i park Šukkei-en zbudovaný roku 1619 nebo několik muzeí umění, mezi nimi například Hirošimské prefekturní muzeum umění nebo Hirošimské městské muzeum současného umění.

Hiroshima je také výborným výchozím místem pro výlet na ostrov Miyajima (Mijadžima), u kterého se nachází slavná plovoucí brána torii.

Další fotky