Čína/Tibet - Friendship Highway

Friendship Highway, česky Dálnice přátelství, známá také jako China-Nepal Highway, čínsky 中尼公路 a v pinyin Zhongni Gonglu, je vysokohorská silnice vedoucí ze Lhasy k mostu ležícímu mezi Zhangmu a Kodari na hranicích Číny a Nepálu. Má délku 806 kilometrů a na své trase překonává tři průsmyky s nadmořskou výškou přes 5.000 metrů nad mořem, přičemž končí na nepálské hranici ve výšce pouhých 1.750 metrů nad mořem.

Fiendship Highway byla postavena roku 1967. Vyznačuje se strmými úseky a četnými sesuvy půdy. Dlouhá desetiletí byla téměř v celé délce nezpevněná. V roce 2015 byla při zemětřesení poškozena a byla uzavřena. Později byly zahájeny její opravy a dnes už je většina její trasy vyasfaltována. To se bohužel nedá říct o její navazující neálské Araniko Rajmarg Highway, která je v horách nezpevněná a je označována za jednu z nejnebezpečnějších silnic na světě.

Silnice zpočátku sleduje bývalou královskou cestu Chang La, která směřuje ze Lhasy přes Gyantse do Sikkimu a po které proudily v minulosti obchodní karavany z Tibetu do Indie a kterou rovněž uprchl do Indie dalajláma. Ze Lhasy vede po silnici G318, která v plné délce měří 5.476 kilometrů a vede z Huangpu v Šanghaji přes Lhasu do Zhangmu. Friendship Highway vede podél řeky Kyi Chu (སྐྱིད་ཆུ་) až k soutoku s Yarlung Tsangpo (ཡར་ཀླུངས་གཙང་པོ་), která je nejdelší tibetskou řekou a horním přítokem Brahmaputry. Zde novější část silnice označovaná jako Northern Friendshiop Highway pokračuje pod svým označením G318 přímo do Shigatse, přičemž tradiční starší Friendship Highway vede dál po silnici S307 jihozápadně přes průsmyk Kamba-la, Kampa-la či Gampa-la (4.852 nebo 4.794 m n. m.), okolo jezera Yamdrok Yutso či Jamdrok Tso, přes městečko Nangartse či Nagarze, průsmyk Karo-la (5.045, 5.036 nebo 5.010 m n. m.) a menší průsmyk Simi-la do Gyantse (རྒྱལ་རྩེ་). Odtud pokračuje do Shigatse (གཞིས་ཀ་རྩེ་, česky Žikace), kde se znovu napojí na silnici G318, a míří na západ rovnoběžně s údolím řeky Yarlung Tsangpo a přes průsmyky Tra-la a Lagpa-la do Lhatse (ལྷ་རྩེ). Pak strmě stoupá do nejvyššího bodu cesty, 5.260 metrů vysokého průsmyku Gyantso-la, kde překračuje rozvodí řek Brahmaputra a Ganga. Některé zdroje uvádějí také výšku 5.257, 5.250, 5.248 nebo 5.220 metrů. Silnice pak klesá do městeček Baipa, Shogar (tzv. Nové Tingri) a Tingri (tzv. Staré Tingri), kde je možné si udělat odbočku ke klášteru Rongbuk a Základnímu táboru Everestu. Z Tingri silnice naposled stoupá do průsmyků Lalung-la (5.050 m n. m) a Tong-la, jinak také nazývaného Thong-la, Yakri Shung-la, Yarle Shung-la nebo Yakrushong-la (5.150 m n. m.). Odtud už jen klesá přes Nesar a Nyalam do Zhangmu, kde končí na mostě Sino-Nepal Friendship Bridge mezi městečky Zhangmu a nepálským Kodari. Zde se napojuje na 144 kilometrů dlouhou Araniko Rajmarg Highway, která vede do nepálského Káthmándú a často bývá uváděna jako součást Friendship Highway.

Cesta po Friendship Highway nabízí možnost navštívit města a městečka, četné kulturní památky a především možnost vidět zdejší typickou krajinu – údolí řek, louky a výhledy na hory včetně nejvyšších vrcholů světa – Everestu, Lhotse, Makalu, Cho Oyu a Shishapangma.

Další fotky