Thajsko - Ko Samui

Ko Samui je ostrov patřící k Thajsku. Leží asi 35 kilometrů severovýchodně od pevninského města Surat Thani. S rozlohou 229 kilometrů čtverečních je třetím největším thajským ostrovem, na délku i na šířku má přibližně 25 kilometrů. Žije zde asi 60.000 obyvatel.

Původ názvu není přesně znám. Zatímco slovo „ko“ znamená ostrov a při pojmenování se tedy může i vynechat, slovo „samui“ může znamenat „mořské počasí“, „první ostrov“, „bariéra“ nebo „dveře“, případně může být odvozen od názvu stromu z jižního Thajska.

Ostrov Samui byl pravděpodobně osídlen již 6. století, a to rybáři pocházejícími z dnešní Číny a Malajsie.

V písemnostech byl ale ostrov poprvé zaznamenán až roku 1687, a to v čínské mapě. Byl zde uveden jako Pulo Cornam.

Až do konce 40. let 20. století zde neexistovaly silnice. Začala výstavba cest a až roku 1967 byla thajská vláda požádána o pomoc se stavbou. Započalo kácení prostoru podél pobřeží. V roce 1972 byl postaven chrám Wat Phra Yai a o rok později byla dokončena zdejší 52 kilometrů dlouhá silnice. V 80. letech ostrov proslul díky svým bílým plážím lemovaným kokosovými palmami a průzračnou vodou. V roce 1982 byla zahájena výstavba letiště a roku 1984 byl postaven chrám Wat Plai Laem. Letiště bylo dokončeno v roce 1989.

V centrální části ostrova se na 90 metrů vysokém kopci nachází chrám Wat Khao Hua Jook. Dominantou chrámu je stúpa, od které je pěkný výhled na ostrov, dokonce i na zdejší letiště.

Nejvýznamnějším turistickým cílem ostrova je socha velkého Buddhy v chrámu Wat Phra Yai. Chrám byl postaven roku 1972 na severním výběžku ostrůvku Ko Farn, který se nachází u rybářské vesnice Bophut. Jeho dominantou je 15 metrů vysoká pozlacená socha sedícího Buddhy.

Nedaleko Wat Phra Yai se nachází chrámový komplex Wat Plai Laem, který pochází z roku 1984. V chrámu se mísí buddhismus s čínskými vlivy. Dominantou je velká socha Buddhy a socha Guanyin, což je osmnáctiruká bohyně slitování.

Na opačné straně ostrova stojí chrám Wat Khunaram. Největší zajímavostí tohoto chrámu je socha mumifikovaného mnicha, který zemřel roku 1973. Říká se, že den své smrti předpověděl předem a jeho tělo se po smrti nezačalo rozkládat, ale zmumifikovalo. Nedaleko od Wat Khunaram se nacházejí 2 vodopády Na Mueang.

Ostrov je vyhledávaný především pro své pláže. Nejslavnější z nich je 7 kilometrů dlouhá pláž Chaweng a pláž Lamai. Na jižním konci pláže Lamai se nacházejí kamenné útvary Hin Ta a Hin Yai, což sice znamená Dědeček a Babička, ve skutečnosti ale jde o kamenné útvary ve tvaru mužských a ženských pohlavích orgánů.

Další fotky