Japonsko - Miyajima
Miyajima, japonsky 宮島, česky Mijadžima, je malý ostrov nacházející se v japonském Vnitřním moři nedaleko města Hiroshima (Hirošima). Často se mu podle zdejší svatyně říká Itsukushima (厳島, Icukušima). Výborným výchozím místem pro výlet na ostrov Mijadžima je Hirošima, která leží na opačném břehu.
V minulosti se na ostrově nacházelo malé město o rozloze 30,39 kilometru čtverečních a asi 2.000 obyvatelích, ale 3 listopadu 2005 se připojilo k městu Hatsukaichi (Hacukaiči).
V malé zátoce se nachází šintoistická svatyně Itsukushima-jinja (厳島神社, Icukušima-džindža). Byla postavena pravděpodobně na konci 6. století za vlády císařovny Suiko a dala tehdy ostrovu jméno. Dnešní podoba svatyně pochází z roku 1168, když ji nechal přestavět Taira-no Kiyomori (Taira-no Kijomori). Současná brána ō-torii (Ó-torii) pochází z roku 1875 a jde již o 17. verzi. Jelikož neurození poutníci se nesměli vstoupit na ostrov, strojí svatyně na pilířích na vodě a bylo třeba k ní připlout lodí skrz Plovoucí bránu torii. Ta je ovšem při odlivu přístupná i po bahnitém dně a pro typickou fotku je potřeba příliv. Součástí svatyně je také plovoucí jeviště divadla nó, které se nachází jihozápadně od svatyně. Bylo postaveno roku 1680 pánem Asanem Cunanagou. Od roku 1996 je zapsaná na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.
Okolo malé zátoky se nachází další dvě významné stavby. První z nich je velký pavilon Senjō-kaku (Sendžó-kaku) nazývaný také „Síň tisíce tatami/rohoží“, který postavil roku 1587 Toyotomi Hideyoshi (Tojotomi Hidejoši). Stejně jako Itsukushima-jinja, i tento pavilon je postaven na pilířích, ačkoli stojí na pevnině. Jeho strop je zdoben malbami. V blízkosti pavilonu se nachází barevná pětipatrová pagoda. Druhou stavbou u zátoky je buddhistický chrám Daigan-ji (Daigan-dži). Pochází z roku 1201 a je zasvěcen hinduistické bohyni štěstí Sarasvatí, které se japonsky říká Benzaiten.
Okolo parku Momiji-dani-kōen (Momidži-dani-kóen), tedy „Parku Javorového údolí“ se lze dostat až k dolní stanici lanovky na 530 metrů vysoký posvátný kopec Misen (弥山), který lze zdolat i pěšky během asi čtyřhodinové túry. Na vrcholu stojí chrám, v němž meditoval Kóbó Daiši po svém návratu z Číny v 9. století. Podle legendy zde zapálil oheň, který hoří dodnes. Od chrámu lze sestoupit zpět i pěšky k hlavnímu chrámu ostrova – šintoistickému Daishō-in (Daišó-in). Najdeme zde řadu modlitebních mlýnků, buddhistické obrazy i jeskyni s obrazy všech 88 poutních chrámů na ostrově Šikoku.