Čína/Tibet - Rongbuk

Rongbuk, někdy také Rongpu, Rongphu, Rongphuk nebo Rongsbug, někdy ale také Dzarongpu nebo Dzarong, je buddhistický klášter nacházející se v Číně, v autonomní oblasti Tibet, v prefektuře Shigatse, oblasti Dingri. Tibetsky se nazývá རྫ་རོང་ཕུ་དགོན་, wylie Rdza rong phu dgon, čínsky 絨布寺, zjednodušeně 绒布寺a pinyin Róngbù Sì.

Klášter leží severně od nejvyšší hory světa Mount Everest na konci údolí Dzakar Chu v nadmořské výšce 4.980 metrů. Je označován za nejvýše ležící klášter světa i za nejvýše položené místo, kde lze přenocovat pod střechou, ale třeba klášter Dirapuk je občas udáván jako výše položený.

Zřejmě již v 8. století se zde nacházel klášter, který založil Guru Rinpočche, zakladatel sekty Ňingmapa.

Na místě kláštera se už v 18. století nacházely meditační chaty a jeskyně. Byly cílem buddhistických poutí a často se zde konaly různé obřady.

Klášter Rongbuk založil roku 1902 lama Tsedru Ngawan Tenzin ze sekty Ňingmapa. Ve 20. a 30. letech 20. století navštěvovaly Rongbuk první expedice. Lama považoval horolezce za kacíře a modlil se za jejich prozření, zároveň jim ale poskytoval přístřeší a občerstvení. Byl to lama Ngawang Tenzin Norbu, kdo malému šerpskému chlapci jménem Namgyal Wangdi dal jméno Ngawang Tenzin Norbu, kterého známe spíše pod jménem Tenzing Norgay Rongbuk byl důležitým poutním místem především pro šerpy žijící na jižní straně Mount Everestu v nepálské oblasti Khumbu. V dobách největší slávy kláštera zde žilo až 500 mnichů.

Během kulturní revoluce byl klášter roku 1974 zničen a zůstal v ruinách až do roku 1983. Cenné předměty byly přemístěny do Tengboche, kde ale roku 1989 padly za oběť požáru. V 80. letech byla zahájena rekonstrukce kláštera, která byla dokončena roku 1995.

V horní části najdeme sochu guru Rinpočche. Klášter je spíše menší, ale nachází se před ním velká stúpa, takzvaný čorten s relikviářem. Je to jeden z mála smíšených klášterů v Tibetu, žijí zde pohromadě mniši i mnišky.

Jen kousek od kláštera se nachází základní tábor, takzvaný Everest Base Camp (EBC). Nad klášterem pak dodnes najdeme meditační jeskyně, v některých z nich přebývají poustevníci a jogíni.

Rongbuk je nejlepším místem pro pozorování Mount Everestu, jsou odtud krásné výhledy na jeho severní stěnu.

Další fotky