Čína/Tibet - Jamdrok Tso

Jamdrok Tso (Jamdrok Co), jinak také Yamdrok Tso (Yamdrok Co), Yamdrok Yumtso nebo Yamzho Yumco, je sladkovodní jezero nacházející se v čínské Tibetské autonomní oblasti, v prefektuře Shannan, v regionu Nangartse (Nakartse). Tibetsky se nazývá ཡར་འབྲོག་གཡུ་མཚོ, v tibetském pinyin Yamzhog Yumco, wylie yar-'drog, čínsky 羊卓雍錯 a pinyin Yángzhuō Yōngcuò.

Leží asi na půli cesty mezi tibetskými městy Lhasou a Gyantse a ze silnice, která města spojuje, jsou na jezero krásné výhledy. Především pak z místa nedaleko průsmyku Kampa La, ze kterého je za pěkného počasí vidět i hora Ňänčhengaca. Hladina jezera leží v nadmořské výšce 4.441 metrů. Je třetím největším posvátným jezerem, zaujímá rozlohu 638 kilometrů čtverečních a na délku dosahuje 72 kilometrů. Největší hloubka je 60 metrů, průměrná pak asi 30 metrů. Pobřeží je velmi členité, s četnými zátokami. Je obklopené horami, napájeno četnými malými přítoky a na západním konci má odtok, který ústí do řeky Yarlung Tsangpo. Díky vodě z ledovců je tyrkysově zbarvené, voda je totiž bohatá na minerály. V zimě hladina jezera zamrzá.

Jamdrok Tso je to jedno ze čtyř posvátných jezer v Tibetu a častým cílem svatých poutí. Další posvátná jezera jsou Lhamo La-tso (La Co), Manasarovar a Namtso (Nam Co). Podle místních pověstí je Jamdrok Tso transformací bohyně Dorje Gegkyi Tso. Je také úzce spojeno s druhým Buddhou Padmasambhavou, který v 8. století přinesl do Tibetu buddhismus.

Roku 1996 byla nedaleko vesničky Baidi na západním konci jezera postavena vodní elektrárna, která je největší v Tibetu.

Nedaleko jezera se na skalnatém ostrohu ve výšce 4.550 metrů nad mořem nachází klášter Samding. Byl založen ve 12. století a patří k buddhistické škole Bodongpa. Vyrůstala zde Dorje Phagmo, která je po Dalajlámovi a Pančenlámovi třetím nejdůležitějším lamou v Tibetu. Když roku 1716 napadla Tibet mongolská vojska, podle pověsti proměnila jeptišky v prasata, aby jim pomohla utéct. Klášter je jediným tibetským klášterem, kterému předsedá ženská reinkarnace. Nejde však o ženský klášter, takže ženská opatka zde vede komunitu asi třiceti mnichů a mnišek. V klášteře najdeme hlavní halu, v níž jsou vystaveny fotografie a sochy předchozích Dorje Phargmo a například také pozlacené stopy deváté Dorje Phagmo. Nalevo se nachází tantrická kaple Sangok Phodrang s centrální stúpou. Od kláštera jsou krásné výhledy na okolí, ještě lepší výhledy ale najdeme na kopci nad klášterem.

V jezeře se nachází 21 ostrovů. Na jednom z nich stojí stará pevnost nazývaná Pede Dzong.

Další fotky