Turecko - Alanya

Turecké město Alanya bylo založeno ve 4. století před naším letopočtem. Bylo postaveno v místech, odkud bylo jako na dlani téměř celé středozemní pobřeží Turecka. Alanya byla zasažena římskou, byzantskou, selcuckou i osmanskou vládou. To přineslo mimo jiné také změnu původního názvu města Korakesion na pozdější Kalanoros a nakonec také Alaiye.
Dochovaná historie města sahá do 13. století. Z této doby se dochovalo velké množství památek.
Roku 1226 byla na kopci nad přístavem postavena Kizil Kule (Kyzylkule). Tato „Červná věž“ nebo také „Rudá věž“ byla 35 metrů vysoká a její základna byla ve tvaru osmihranu.
V roce 1229 nechal selcucký sultán Alaeddin Keykubat na troskách staré pirátské pevnosti postavit novou mohutnou pevnost. Nacházela se na skalnatém výběžku svažujícím se do moře. Dodnes se z pevnosti dochovaly pouze kamenné zbytky lemované více než 150 malými věžičkami. Celá spleť hradeb ještě v současnosti dosahuje délky 6,5 kilometru.
V blízkosti přístavu je možné navštívit velké množství jeskyní, do kterých lze vplout na loďkách. Patří mezi ně například Asiklar Magarasi tedy „Jeskyně milenců“, Fosforu Magarasi „Fosforeskující jeskyně“ nebo Korsanlar Magarasi nazývaná „Pirátská jeskyně“. Hojně navštěvovaná je také nedaleká jeskyně Damlataş, u které začíná známá 2 kilometry dlouhá Kleopatřina pláž.
Město je spolu se svými památkami natolik významné, že město Alanya má velkou šanci o zařazení centra města a hradu mezi památky UNESCO.
V dnešních dnech patří Alanya k nejnavštěvovanějším místům v Turecku. Leží na nejvýchodnějším konci turecké riviéry a tvoří tak poslední místo tureckého pobřeží. Dál na východ se již nenachází luxusní hotely ani turistické zázemí, mnohdy v těchto končinách nebývá ani příliš bezpečno.