Spojené arabské emiráty - Dubai
Dubai, česky častěji spíše Dubaj, je hlavní město emirátu Dubaj ve Spojených arabských emirátech. Název města lze přeložit jako „místo setkání“. Dubaj leží na pobřeží Perského zálivu a zaujímá rozlohu 1.114 kilometrů čtverečních. Žije zde asi 2,1 milionu obyvatel.
Oblast dnešního města byla osídlena pastevci dobytka již v dávné minulosti, nejpozději od doby bronzové asi 3.000 let před naším letopočtem.
Během 3. století převzala nadvládu nad oblastí Sásánovská říše královské dynastie Sásánovců.
V 7. století se oblast dostala pod správu Umajovců, kteří zde rozšířili islám. V té době tudy procházela obchodní stezka mezi Irákem a Ománem. Obyvatelstvo ovšem obživu nacházelo především na moři, živilo se lovem ryb a perel a stavbou lodí.
V 16. století se o oblast dnešního města začali zajímat Evropané. Prvními byli Portugalci, kteří mapovali obchodní stezky, v roce 1580 se o zdejší osadě zmínil italský obchodník s perlami Gasparo Balbi.
V roce 1793 převzal moc nad oblastí kmen Bani Yas, který se usadil v oblasti dnešního Abú Dhabí. Dubaj se stala jejich kolonií a konec 18. století byl ve znamení častých bitek a válek.
Roku 1820 uzavřel dubajský šejk smlouvu s Brity, kterým se pak podařilo vyjednat příměří. V roce 1833 přišli na území Dubaje členové kmene Bani Yas a usadili se na poloostrově Shindagha u zálivu Creek. Byla vyhlášena nezávislost Dubaje, která se stala hlavním sídlem nově vzniklé dynastie Al Maktoum. Hlavní dubajskou obchodní komoditou byly perly.
Na počátku 20. století vzkvétal obchod a v Dubaji se nacházely největší světové tržnice. Ve 20. letech 20. století s vynálezem umělých perel zájem o ty přírodní poklesl a význam města upadal. V roce 1966 byla na ropném poli Fateh objevena ropa, která přilákala do země velké množství imigrantů a způsobila nárůst počtu obyvatel a rozmach města. Roku 1971 Británie povolila vznik samostatných Spojených arabských emirátů. Postupně bylo otevřeno dubajské letiště, přístav Jebel Ali i Světové obchodní centrum, které bylo první výškovou stavbou města. Roku 1994 byla zahájena stavba hotelu Burj Al-Arab, který byl slavnostně otevřen 1. prosince 1999. Stal se nejluxusnějším hotelem světa a neoficiálně mu bylo udělováno 7 hvězdiček.
S příchodem 21. století započala realizace mnoha velkých projektů, mezi nimi například zbudování desítek umělých ostrovů nebo výstavba nejvyšší stavby světa. Dne 9. září 2009 byla uvedena do provozu první linka metra. Mrakodrap Burj Khalifa byl dokončen roku 2010.
V současnosti má Dubaj 14 čtvrtí, přičemž historické centrum se rozprostírá v okolí zátoky Dubai Creek. Na jejím severním břehu se nachází čtvrt Deira, která byla dříve samostatným městem. V jejích uličkách najdeme čtyři významné tržnice – Gold Souq se zlatem, Spice Souq s kořením, Perfume Souq s parfémy a zastřešenou tržnici Deira Covered Souq, kde se prodávají výrobky z textilu a dalších materiálů.
Na jižním nábřeží se nachází například historická oblast Shindagha, což je původní osada zbudovaná z hliněných cihel. Nachází se zde i vyhlídková věž Al Shindagha. V blízkosti najdeme Iránskou mešitu, trh Burj Dubai Bazaar nebo stará pevnost Al Fahidi Fort, která byla založena roku 1787 jako britská vojenská základna. Stavba má hranolový půdorys, tři podlaží a čtyři válcové věže. Dnes je v ní umístěno muzeum s expozicemi archeologie a historie.
Jelikož za severu je Dubaj ohraničena emirátem Sharjah, česky Šardžá, rozrůstá se jižním směrem podél silnice Sheikh Zayed lemující pobřeží. Podél této silnice vzniklo několik center tvořených mrakodrapy – Světové obchodní centrum a Finanční centrum. Jižněji najdeme takzvaný Downtown, jehož dominantou je mrakodrap Burj Khalifa, česky Burdž Chalífa, po svém postavení krátce nazýván Burj Dubai, a největší nákupní centrum Dubaj Mall. Odděleně pak leží Dubai Marina, což je především rekreační oblast.
Pobřeží města je lemované mnoha uměle vytvořenými ostrovy. Dominantní je mezi nimi souostroví The World, které je zbudované ve tvaru mapy světa, nebo Palm Islands, což jsou tři souostroví zbudované ve tvaru palem. Nazývají se Palm Deira, Palm Jumeirah a Palm Jebel Ali. Nedaleko Palm Jumeirah najdeme také umělý ostrov se slavným hotelem Burj Al-Arab.
Významnou památkou města je mešita Jumeirah Mosque, která leží nedaleko slavné pláže Jumeirah.