Japonsko - Fuji-san

Fuji-san, japonsky富士山, anglicky Mount Fuji, tedy hora Fuji je nejvyšší japonská hora. Jde o 3.776 metrů vysokou sopku, jejíž kráter má průměr 4 kilometry.

První písemná zpráva o hoře se nachází už v dokumentech z 8. století. Tehdy byla sopka aktivní a byl to jeden z důvodů, proč byla považována za posvátnou. Z roku 788 také pocházela první svatyně Fuji-Joshida.

Roku 1615 byla původní svatyně nahrazena novou současnou. Nachází se u ní brána, přenosná svatyně Mikoši i tisíciletý cedr.

Poslední výbuch sopky je datován do roku 1707.

Tradičnímu výstupu na Fuji by měla předcházet návštěva šintoistické svatyně Fuji-Joshida (Fudži-Jošida), která nese oficiální název Kitaguchi Hongū Fuji Sengen Jinja (北口本宮冨士浅間神社, North Entrance Fuji Sengen Shrine). Zde také začíná tradiční trasa výstupu na Fuji.

Na vrchol hory vede sedm stezek, přičemž čtyři stezky oficiálně začínají v takzvaných First station, tedy v Prvních stanicích. S využitím různých dopravních prostředků se však lze dostat až do Fifth station, tedy Páté stanice každé stezky. Nejníže z nich je pátá stanice Gotemba (1.440 m n. m.), o něco výše Subashiri (Subaširi, 1.980 m n. m.), Yoshida (Jošida, 2.305 m n. m.) a nejvýše pak Fujinomiya (Fudžinomija, 2.380 m n. m.). Na úrovni Eight station (Osmé stanice) se stezky sbíhají v jednu. Běžným turistům tvá výstup z Páté stanice na vrchol asi 5 – 6 hodin, okruh okolo kráteru 1,5 hodiny a sestup přibližně 3 hodiny.

Pod horou se nachází Fuji go-ko, anglicky Fuji Five Lakes, tedy Pět jezer Fudži. Jde o pět jezer – Yamanaka-ko (Jamanaka), Kawaguchi-ko (Kawaguči-ko), Sai-ko, Shōji-ko (Šódži-ko) a Motosu-ko. Na hladině jezer se zrcadlí panorama hory Fudži.

Nejlepším bodem pro prohlídku oblasti je městečko Kawaguchi-ko (Kawaguči-ko). Je z něj dobrý přístup na stezku na horu Fuji, i k jednotlivým jezerům.

Další fotky