Spojené arabské emiráty - Burj al Arab

Burj al Arab, česky Burdž al Arab, co v překladu znamená Věž Arabů, je hotel stojící ve Spojených arabských emirátech, v Dubaji. Od svého otevření je hotel neoficiálně označován jako jediný sedmihvězdičkový hotel na světě.

Výstavba hotelu byla zahájena v roce 1994 podle plánů společnosti Atkins Middle East u pláže nazývané Chicago Beach podle hotelu Chicago Beach Hotel, který byl zbořen roku 1997. Název původního hotelu byl v průběhu výstavby používán pro Burj al Araba až do chvíle, kdy šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, česky Mohammad bin Rašíd al-Maktúm, určil jeho jméno. Slavnostní otevření hotelu proběhlo 1. prosince 1999.

Hotel stojí na umělém ostrově vybudovaném asi 280 metrů od pláže Jumeirah, česky Džumeríja. S pevninou je spojen mostem, přes který vede soukromá silnice.

Více než polovinu času výstavby hotelu zabrala stavba ostrova. Jeho základy tvoří 230 čtyřicetimetrových betonových sloupů, které jsou zapuštěny více než 40 metrů pod úrovní mořského dna. Unikátní konstrukce ostrova je tvořena uměle vytvořenými betonovými kameny ve tvaru včelích pláství, což spolu se strmými svahy dokáže pohltit mořské vlny a zabránit erozi a poškození stavby.

Na výstavbu hotelu bylo využito asi 70.000 metrů krychlových betonu a 9.000 tun oceli. Hotel je 321 metrů vysoký a jeho tvar byl navržen tak, aby se stavba stala pro Dubaj stejným symbolem, jako je Big Ben pro Londýn, Socha Svobody pro New York či Eiffelova věž pro Paříž. Hotel má tvar plachty lodě, kvůli čemuž se mu také často říká Plachetnice. I přes svou výšku má hotel pouze 28 pater, nicméně jednotlivá patra mají dvojnásobnou výšku. Na úrovni 28. patra se ve výšce 210 metrů nachází heliport.

Dominantním prostorem celého hotelu je vstupní atrium, které má na výšku 180 metrů a prostupuje většinou budovy. V hotelu se nachází 202 pokojů, přičemž ten největší měří přibližně 780 metrů čtverečních, a několik restaurací a barů, většina z nich v přízemí či 1. patře. Jednou z nich je Al Mahara, což znamená Ústřice, s velkým mořským akváriem. Ve 27. patře se ve výšce 200 metrů nachází restaurace Al Muntaha a bar Skyview Bar, které nabízejí výhled na Dubaj i Perský záliv.

Další fotky