Malajsie - Georgetown

Georgetown, někdy psané jako George Town, malajsky občas nazývané Tanjung, je město ležící v Malajsii ve státě Penang. Je hlavním městem Penangu a druhým největším městem Malajsie.

Město se rozprostírá na ostrově Penang, jinak také Pinang, malajsky pak Pulau Pinang podle arekové palmy „pinang“. Ostrov má rozlohu 1.031 kilometrů čtverečních a přes 1,5 milionu obyvatel. Samotné město Georgetown pak zaujímá rozlohu 122,79 kilometrů čtverečních a má přes 700 tisíc obyvatel. Celá metropolitní oblast zvaná Greater Penang má asi 2,5 milionu obyvatel a je druhou největší konurbací v Malajsii.

Archeologické nálezy dokládají osídlení ostrova Penang už asi 3.000 let před naším letopočtem. Oblast byla osídlena nomádskými Semangy, kteří byli především lovci a sběrači.

Počátkem 15. století se v čínských námořních mapách poprvé objevil název Penang, tehdy ve tvaru „Ping-lang-yu“.

V 16. století sloužil ostrov jako zastávka při výpravách Portugalců, kteří zde doplňovali zásoby. Zdejší přístav měl strategickou polohu, byl dobře chráněný před přírodními vlivy, často toho ale využívali piráti.

Georgetown byl založen v roce 1786 kapitánem britské Východoindické společnosti Francis Light. Jméno dostal podle britského krále Jiřího III. Zpočátku sloužil jako celnice a sklad a byl jednou z prvních britských kolonií v celé jihovýchodní Asii.

Město bylo součástí takzvaných Průlivových osad, což byla skupina britských osad v blízkosti Malacké úžiny, přes kterou vedla řada námořních cest. Roku 1867 se Průlivové osady staly takzvanou korunní kolonií patřící britské koruně.

Za 2. světové války byly britské kolonie na území Malajsie okupovány Japonskem. V září 1945 Britové získali Georgetown zpět, ale roku 1946 byla kolonie zrušena. K 1. lednu 1957 pak byl Georgetown povýšen na město. V srpnu 1957 byla vyhlášena nezávislost Malajsie, ale Georgetown se na základě dohody stal bezcelní zónou. O 10 let později, roku 1967, byla bezcelní zóna zrušena a výrazně tím ve městě vzrostla nezaměstnanost.

Roku 2008 byl Georgetown zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Ve městě je řada významných historických budov. A údajně také ulice, ve které se nachází kostel St. George's Anglican Church (Anglikánský kostel sv. Jiří), buddhistický lamaistický chrám Goddess of Mercy Temple Penang (Chrám bohyně milosrdenství), hinduistický chrám Sri Mahamariamman Temple, čínský chrám Han Jiang Ancestral Temple a mešita Masjid Kapitan Keling. Ve skutečnosti nestojí v jedné ulici, ale opravdu blízko u sebe a všechny stojí na návštěvu nebo aspoň venkovní prohlídku.

U centrálního náměstí najdeme Penang Town Hall (radnice) a Majlis Bandaraya Pulau Pinang (City Hall, radnice), na jeho opačné straně pak Fort Cornwallis (pevnost Cornwallis) i s majákem Rumah Api. Jižně od pevnosti stojí Queen Victoria Memorial Clock Tower (Hodinová věž královny Viktorie).

Významnou stavbou města je Pinang Peranakan Mansion, což je dvoupatrové koloniální sídlo z přelomu 18. a 19. století na rohu ulic Church Street a Penang Street. V budově se nachází muzeum s řadou historických předmětů, unikátní je ale i architektura samotné stavby.

Obdobně významná je výrazná modrá koloniální vila Blue Mansion (Cheong Fatt Tze Mansion) z konce 19. století. Stojí v ulici Leith Street.

Součástí města je také rybářská vesnička na mole Chew Jetty. Je hojně navštěvovaná turisty a lepší je navštívit některé jiné molo. Bývalo jich sedm, nyní je jich šest.

Georgetown je plný různého pouličního umění, maleb i sousoší, často s odkazem na historii Penangu.

Nad městem se tyčí vrcholek Penang Hill. Je dostupný lanovkou a je z něj krásný výhled.

Další fotky