Nepál - Lalitpur/Pátan

Lalitpur, nepálsky ललितपुर, je po Káthmándů a Pokhaře třetí největší město v Nepálu. Je známé spíše pod svým historickým jménem Pátan či Patan, v sanskrtu पाटन [Pātan], nepálsky Patan [paʈɑn] a v nepálské bhase यल [Yal Yala].

Podle pověsti byl Lalitpur pojmenován podle zemědělce Lalita, který sem z indického Assamu přivedl boha Rato Machhindranathu, aby zdejším obyvatelům pomohl překonat období sucha. Jméno Yala je pak zřejmě odvozeno od jména krála Yalambera nebo Yellung Hanga.

Město leží v nepálské údolí jižně od hlavního města Káthmándú.

Lalitpur byl založen ve 3. století před naším letopočtem dynastií Kirat. Bylo navrženo ve tvaru buddhistické čakry Dharmy, tedy Kola spravedlnosti. V rozích se na každé světové straně nachází jedna stúpa pojmenovaná podle císaře Asoky, legendárního indického krále.

Později, zřejmě ve 2. století poté, co se k moci dostal Kathatiho Yalambera, bylo město zničeno.

Současné město založil zřejmě roku 299 král Veer Deva.

V 6. století bylo město za dynastie Licchavisů rozšířeno.

Roku 1357 bylo město pod útokem muslimů. Ve středověku za dynastie Mallů Lalitpur výrazně expandoval.

V 16. století byl postaven chrám Krishna Mandir. V roce 1663 byl postaven chrám Shree Chandeshwori Mai. Roku 1768 byl Lalitpur Prithvim Narayanem Shahem připojen ke království Gorkha.

Od roku 1956 je centrum města památkově chráněné a v roce 1979 bylo zapsáno na seznam památek UNESCO.

Dne 25. dubna 2015 bylo vážně poškozeno zemětřesením.

Nejvýznamnější památkou města je náměstí Durbar, které je spolu s dalšími šesti památkami v káthmándském údolí zapsané na seznam památek UNESCO. Na náměstí najdeme rezidenci Mallů, která je dnes sídlem muzea.

Vyhledávaný je také komplex viahar zvaný Ratnakar Mahavihar, jinak také Ha Bava. Je oficiálním sídlem dětské hinduistické bohyně Kumari.

Významná je také vstupní brána Dhoka, která zajišťuje vstup do starého města.

Jinak se zde nachází velké množství chrámů. Nejznámější z nich je buddhistický Bhaskerdev Samskarita Hiranyabarna Mahavihara, který je známý spíše jako Zlatý chrám.

Dalším významným chrámem je Mahabouddha, který se také nazývá chrámem tisíce Buddhů. Byl vytvořen podle chrámu Mahabodhi, který se nachází ve městě Bodh Gaya.

Z dalších chrámů jmenujme Šivův chrám Kumbheshwar, kde se nacházejí dvě jezírka, údajně napájená vodou z ledovcového jezera Gosaikunda, chrám Banglamukhi, který je jedním z deseti chrámů Mahavidy, tedy hinduistické Bohyně moudrosti, nebo chrám Krishna Mandir, který byl postaven krámem Siddhinarsinghem Mallou v 16. století a je jedním z nejkrásnějších kamenných chrámů v Indii.

Vyhledávaný je také velký rybník Pim Bahal Pokhari. Obklopuje malý pavilon Pimbahal Pokhari Krishna, který stojí v jeho středu. Severně od rybníka najdeme třípatrový chrám Shree Chandeshwori Mai z roku 1663 a východně od rybníka pak 600 let starou stúpu Gumbha, kterou roku 1357 poškodili muslimští útočníci.

Ve městě najdeme také zoologickou zahradu, která byla založena roku 1932 předsedou vlády Juddhou Shumserem jako soukromá. Dnes je přístupná veřejnosti, ale dodnes je jedinou zoologickou zahradou v Nepálu.

Další fotky