Japonsko - Chūbu Sangaku Kokuritsu Kōen

Chūbu Sangaku Kokuritsu Kōen, japonsky 中部山岳国立公園, anglicky Chūbu-Sangaku National Park, tedy národní park Čúbu-Sangaku, je národní park nacházející se v Severních Japonských Alpách. Má rozlohu 174.322 hektarů.

Park je tvořen horským hřebenem vulkanického původu, který prochází přes prefektury Gifu, Nagano a Toyama. Na jeho území se nachází několik hor přesahujících 3.000 metrů.

Územím parku prochází Tatejama-Kurobe Alpen Route, což je 90 km dlouhá soustava autobusů, trolejbusů, vlaků a lanovek, která spojuje města Shinano-ōmachi (Šinano-ómači) v prefektuře Nagano a Tateyama (Tatejama) v prefektuře Tojama. Je otevřená od poloviny dubna do poloviny listopadu a v této době je velmi oblíbeným turistickým cílem.

Nejlépe dostupná je z Matsumota, odkud se lze dostat vlakem do stanice Shinano-ōmachi (Šinano-ómači), dál autobusem do Ogizawy (1.433 m n. m.) a odtud trolejbusem skrz 5,8 kilometru dlouhý tunel až k přehradě Kurobe-dam (1.470 m n. m.). Jde o nejvyšší přehradu v Japonsku, v jejímž okolí se nachází řada turistických stezek a vyhlídek. Přes přehradu je třeba přejít pěšky do Kurobeka (1.455 m n. m.) a odtud postupně podzemní lanovkou na Kurobe-daira (1.828 m n. m.), odkud jsou krásné výhledy na horský hřeben a přehradu. Cesta pokračuje lanovkou Tateyama do Daikanbó (2.316 m n. m.), které nabízí panoramatický výhled na Japonské Alpy, a jediným japonským trolejbusem skrz 3,7 kilometru dlouhý tunel do Murodó, které je s nadmořskou výškou 2.450 m n. m. nejvyšším bodem na trase i nejvýše položenou vlakovou stanicí Japonska. Nachází se zde nejvýše položené lázně onsen v Japonsku, jezírko Mikuriga-ike, které se nachází v 15 metrů hlubokém sopečném kráteru, oblast Džigokudani, tedy Pekelné údolí plné horkých pramenů, i začátky treků na okolní hory, například na Mt. Murodo nebo Mt. Tateyama, která je jednou z nejposvátnějších hor v Japonsku. Od dubna do června láká k návštěvě zdejší Snow Corridor, tedy sněžný koridor. Jde o až více než 10 metrů vysoké sněžné stěny vyfrézované v trase zdejší horské silnice. Z Murodó cesta pokračuje autobusem přes náhorní plošinu Midagahara Kógen do Bijo-dairy (Bidžo-dairy, 977 m n. m.) a poté lanovkou do Tatejamy. Cestou se nacházejí také nejvyšší japonské vodopády Shomyo, které jsou s výškou 350 metrů nejvyššími v Japonsku.

Dalším populárním cílem turistů je lyžařská oblast Hakuba nebo náhorní plošina Kamikochi. Během konání zimních olympijských her roku 1998 se v Hakubě konaly závody ve sjezdovém lyžování.

Kamikochi (Kamikóči) leží v údolí Azusa v nadmořské výšce asi 1.500 metrů. V jeho okolí se nachází řada turistických cílů – 3.190 metrů vysoká hora Hotaka-dake nazývaná také Oku-Hotaka-dake, 3.180 metrů vysoká Jari-ga-take, jezero Taišó-ike, které vzniklo roku 1915 po výbuchu nedaleké sopky Jake-dake, nebo jezírko Mjódžin-ike. Říčku Azusa překlenuje několik mostů, z nichž nejnavštěvovanější je Tairo a dřevěný závěsný Kappa-baši.

Další fotky