Japonsko - Nagano

Nagano, japonsky 長野市, je hlavní město stejnojmenné japonské prefektury. Rozprostírá se na ploše 738 kilometrů čtverečních nedaleko soutoku řek Čikuma a Sai. Má asi 380.000 obyvatel.

V roce 642 byl na místě dnešního města zřízen chrám Zenkō-ji, kolem nějž vzniklo malé městečko.

Roku 1742 bylo městečko postiženo povodní.

V roce 1847 bylo Nagano postiženo rozsáhlým zemětřesením. Současné město bylo založeno 1. dubna 1897 jako 43. město v Japonsku.

Nagano se výrazně rozrostlo 1. července 1923, když se k němu připojilo nedaleké město Yoshida a vesnice Komaki, Miwa a Sarita. Znovu se město rozrostlo 1. dubna 1954, kdy k sobě připojilo obce Amori, Asahi, Asakawa, Furusato, Imoi, Mamejima, Naganuma, Yanagihara a Wakatsuki. V roce 1959 bylo Nagano postiženo povodní, při níž bylo zatopeno 20.000 domů a o život přišlo 71 obyvatel města. Dne 16. října 1966 se k městu připojily města Kawanakajima, Matsushiro a Wakaho a obce Kohoku, Naniai, Shinko a Shinonoi. V roce 1985 bylo město postiženo zemětřesením, při němž bylo zničeno 60 domů a o život přišlo 27 lidí. Roku 1998 bylo Nagano místem konání Zimních olympijských her, na nichž čeští hokejisté poprvé v historii získali zlatou olympijskou medaili.

Dne 1. ledna 2005 se k Naganu připojilo Toyono a obce Kinasa, Ōoka a Togakushi a 1. ledna 2010 město Shinshūshinmachi a vesnice Nakajō.

Nejvýznamnější památkou města je buddhistický chrám Zenkō-ji (善光寺, Zenkó-dži). Vstupuje se do něj asi 13,5 metru vysokou bránou Nió-mon. Po pravé straně se nachází šest soch Roku-Džizó, které umožňují reinkarnaci duše mrtvých, po levé straně pak budova Daikandžin, která slouží jako sídlo kněze. Za dvoupatrovou bránou San-mon se nachází hlavní nádvoří. Po jeho levé straně se nachází skladiště súter Kjózó, přímo v ose příchodu pak hlavní budova Hondó, která pochází z roku 1707. Pod Hondó se nachází chodba Okaidan, kterou poutníci míří k soše Ikkó Sanzon Amida Njorai, která představuje trojité vyobrazení buddhy Amidy, které je údajně prvním vyobrazením Buddhy na území Japonska, a cestou hledají klíč k ráji.

Nedaleko naganského nádraží se nachází malý chrám Saikō-ji (Saikó-dži). Občas se podle jména buddhistického mnicha Karukajiho, který ho roku 1199 založil, nazývá Karukaja-san. Nachází se zde dvě sošky buddhy Džizó, jednu z nich zhotovil Karukaji, druhou jeho syn Išidó.

V horách nad Naganem se po 1.904 metrů vysokou horou Togakushi nachází soustava chrámů Togakushi Jinja (戸隠神社). Sestává z dolní, střední a horní svatyně, které propojují poutní stezky. K dolní svatyni se vstupuje bránou torii, od níž vede dlouhá řada schodů přímo ke svatyni. Od dolní svatyně pokračuje asi 2 kilometry dlouhá stezka ke střední svatyni. O další 2 kilometry výše se nachází horní svatyně, která stojí na strmém svahu hory Togakushi.

Českými návštěvníky jsou vyhledávané i pozůstatky konání zimních olympijských her v roce 1998 – olympijský stadion s parkem a pochodní a především hokejový stadion Biggu Hatto (ビッグハット, Big Hat).

Další fotky